24 Март, 2019
0.2434
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

По донесениот закон за игри на среќа албански психолози велат...

Состојбата е поалармантна од претходно, затворањето на обложувалници во Албанија не го намали обложувањето

Објавено во: Балкан 15 Март, 2019

Одлуката на албанската влада да стави клуч на повеќе од 4000 обложувалници, остави 8000 луѓе без работа, додека загубата на приходот на државата се проценува на повеќе од 51 милиони долари на годишно ниво. Албанскиот парламент минатата година усвои закон, забранувајќи спортско обложување и други облици на игри на среќа од почетокот на 2019 година, наводно, во обид да се справи со зависноста и да ги заштити финансиите на домаќинствата, а регионалните медиуми пишуваа дека премиерот Еди Рама ги затворил обложувалниците поради својот брат. Имено, откако Рама ги затвори обложувалниците, во Албанија обложувањето стана можно само преку обложувалницата на неговиот брат Олси Рама „Баст Арена“,а објектите каде се врши обложување и други игри на среќана отворено или тајно, ќе бидаттретирани како парцели засадени со канабис.

Што се случува по донесувањето на законот во Албанија?

Асоцијацијата на обложувалниците во Албанија апелираше дека обложувањето ќе продолжи и покрај забраната, но илегално. Тоа и се потврди и на терен. Албанците продолжија да се обложуваат „на црно“ во скриени места, некои компании земаа лиценци за он-лајн обложување во европски држави и со овие лиценци работат во места „маскирани“ како кафулиња. Државата целосно ја загуби контролата над нив, а парите за данокот, наместо во државната каса, завршуваат во џебот на споствениците на компаниите.

Пред еден месец Албанската полиција спроведе рација во објектите за кои имаше сомневање дека работат како спортски обложувалници „на црно“ и пронајде повеќе од 2600 адреси за он-лајн обложување.

Албанските експерти за последиците од законот

Деканот на Економскиот Факултет во Тирана, Матео Спахо  за “Газета Шкипатаре’ изјави дека затворањето на спортските обложувалници може да има ризични последици, бидејќи законот за игрите на среќа ќе предизвика криза во економијата и кај луѓето вработени во овој сектор.

И други економски експерти сметаат дека затворањето на објектите – приредувачи на игри на среќа не е решение, туку дека треба да се најде компромис со компаниите кои се занимаваат со оваа дејност, вработените, па и луѓето кои ги сакаат игрите на среќа.

Анализите на психолозите кои следат што се случува со играчите на игрите на среќа после спроведувањето на законот во Албанија, велат дека состојбата сега е многу по алармантна од претходно. Луѓето кои сепак сакаат да играат се кријат на ризични места, каде што државата нема никаков пристап, а затворањето на обложувалниците воопшто не го намали обложувањето.

Иако поранешниот Министер за Економија, Арбен Ахметај, вети дека луѓето кои останаа без работа со овој закон, ќе се вработат, тоа досега не се случи. Гневот кај овие граѓани расте и станува се поверојатно дека многу скоро тие ќе ги преполнат улиците со протести.

Можеби ќе ве интересира

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Жена од Балканот ги учи Италијанците како се прават тестенини

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Грчката полиција уапси македонски државјанин

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Министерка за правда на Бугарија си поднесе оставка откако Антикорупциска ја „улови“

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?