12 Декември, 2018
0.3161
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

ПЦЕР бара Велјановски да го свика Собранието за да не дојде до вонредна состојба

Објавено во: 17 Мај, 2016

Партијата за целосна еманципација на Ромите, го прашува претседателот на Собранието, Трајко Велјаноски дали треба да има вонредна состојба за да го свика Собранието.

Што треба народот да  протестира секој ден, да влезе во Собрание и вие тогаш ќе прогласите вонредна состојба ,но тогаш вие нема да ја закажете седницата, велат од ПЦЕР.

„Тогаш народот ќе одлучува што и како понатаму, па затоа ве повикуваме на време да закажете Собраниска седница за да не дојде до вонредна состојба. Тоа можете да го сторите оти пратениците не се разрешени туку се распуштени, како што тоа се случува и за годишните одмори“ - пишува во соопштението од ПЦЕР.

Од ПЦЕР додаваат дека ако Парламентот е распуштен тогаш и Велјановски е не е веќе претседател, бидејќи како што велат и тој е избран како пратеник од народот на Република Македонија. Од партијата бараат одложување на изборите.