31 Март, 2020
0.0604

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

Објавено во: Свет 15 Февруари, 2020

Во пукање пред локал во Берлин, едно 42 годишно лице е убиено, а четири се повредени. 

Инцидентот се случил на отворен простор пред клубот Темподром, каде во тој момент се одржувала поголема турска стенд ап комедија.

Портпаролката на обвинителството Мона Лоренц изјави дека едно или повеќе лица синоќа пукале пред локалот Темподром во центарот на грдот и потоа побегнале. 

Дел  од повредените се во тешка состојба. Лоренц не можеше да потврди дали сите повреди настанале од куршуми, пренесува новинската агенција Бета повикувајќи се на АП.

Полицијата  не знае кој бил мотивот за нападот, но објави дека не делува дека има поврзаност со тероризам.

Можеби ќе ве интересира

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Дали е можно долго време вирусот да кружел меѓу луѓето пред да мутира?

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

Тајландскиот крал во самоизолација во германски хотел со 20 конкубини

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

(ВИДЕО) Трамп шокира и во време на коронавирусот

(ВИДЕО) Трамп шокира и во време на коронавирусот

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Еден од главните слуги на кралицата Елизабета позитивен на корона-тестирањето

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано