28 Јануари, 2020
0.0251

Пукање во болницата во Чешка, има шестмина мртви

Објавено во: Свет 10 Декември, 2019

Во универзитетската болница вп чешкиот град Острава напаѓач отвори оган и уби шест лица. Полицијата бара маж висок 180 сантиметри во црвена јакна откако ја затвори болницата и блискиот универзитет. Специјални сили дејствуваат во градот.

Пукањето во универзитетската болница во Острава се случи по 7 часот наутро. На лице место интервенира регионална полициска единица, вклучително и Единица за брзо распоредување и полициски хеликоптер. 


Информацијата ја потврди и премиерот Андреј Бабиш. Тој ја откажа својата програма и се упати кон Острава.

„Тоа е катастрофа, не разбирам. Јас немам многу информации за ова “, рече Бабиш за Чешката телевизија. „Знам дека имаше четворица мртви и двајца тешко повредени, кои за жал починаа“, додаде тој.

Министерот за здравство Адам Војтех го опиша пукањето како шокантно, враќајќи се од странско патување поради трагедија, додека директорот на болницата во Острава рече дека пукањето се случило на клиниката за трауматологија во зградата на здравствениот центар. 

Планот за кризи е активиран и областа останува затворена. Вработените остануваат на одделенија и не смеат да излегуваат. Универзитетот ги затвори влезовите и преку радио ги извести учениците и вработените за пукањето.

Пукањето во болницата Острава е втор најтрагичен убиствен напад во историјата на земјата. Во февруари 2015 година, еден човек во ресторан во Ухерск Брод застрела осум лица, а потоа и самиот си го одзеде животот.


Можеби ќе ве интересира

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нападната американската амбасада во Ирак

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ФОТО+ВИДЕО) Луѓе изгореа во пожар што „проголта“ најмалку 35 бродови

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

(ВИДЕО) ПЕКИНГ ЗА МИГ ЗАМРЕ: Поради коронавирусот нема луѓе на улиците

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Силен земјотрес го стресе јужен Иран

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Меркел притиска: Ги сакам Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

Нова трагедија: Се урна патнички авион со над 80 патници

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ВИДЕО) Идентификувани сите жртви во трагичната несреќа со Коби Брајант

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

(ФОТО) Уште едно спортско семејство загина во хеликоптерот на Коби

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата

„ТОА ШТО ЛУЃЕТО ГО ГЛЕДААТ НА ТЕРЕН...ТОА НЕ СУМ ЈАС“ - Зборови на Коби кои одѕвонуваат ширум планетата