11 Декември, 2019
0.0202

Пушењето цигари во комбинација со загадениот воздух ќе си го земат „данокот“

Објавено во: Македонија 19 Јуни, 2019

Пушењето цигари во комбинација со дишењето на загаден воздух ќе го земат својот „данок“ по здравјето на луѓето, тврдат лекарите.

Македониja во зима има екстремно загаден воздух, но и во лето не може да се пофали со иделно чист воздух, затоа што неодамна Скопје беше 25-ти најзагаден град во светот на листата на  air visual.  Ова носи сериозни последници по здравјето на луѓето.

„Секако дека тоа ќе се одрази на здравјето на луѓето. Луѓето кои пушат, а се знае дека сите дишеме загаден воздух, имаат поголем ризик да заболат од рак на белите дробови, да добијат астма, хронични болести, болести на дишните патишта. Луѓето кои не се пушачи во текот на зимата исто како да испушиле 7 цигари поради аерозагадувањето, но оној кој пушти 20 цигари и плус тие 7, секако дека има двојно поголем ризик да се соочи со некоја болест. Воздухот е штетен за трудниците и заедно со лошата исхрана, доведува до почести спонтани абортуси. Мерки треба да преземе државата, затоа што на запад тоа го прави државата и нема проблеми“, вели Љупчо Арсовски, општ лекар.

Тој смета дека во затворени простории и понатаму не треба да се дозволува пушење, со цел да се заштити здравјето на луѓето кои не пушат. 

Речиси половина Македонци се активни пушачи. Ова го покажа Извештајот за употреба на психоактивни супстанци од возрасното население во Македонија, кое во 2017 година беше презентирано на Институтот за јавно здравје. Според резултатите, активни пушачи се 46 отсто од возрасните и 40,2 отсто од младите.

Во текот на зимата, што се однесува до воздухот, Скопје се искачи и на првата позиција, а често пати беше во топ 10 најзагадени градови. Во неколку македонски градови воздухот буквално „убива“ за што е укажано и од меѓународни организации. Балканот во Европа е лидер по загаден воздух.


Вчера Скопје беше на 46 позиција меѓу најзагадените градови, додека од Балканот, Сараево беше на 8 место.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ЗА ПРЕСТИЖНИ МАГАЗИНИ МАКЕДОНИЈА Е ТОП ДЕСТИНАЦИЈА: Дали ова ќе донесе повеќе гости во 2020?

ЗА ПРЕСТИЖНИ МАГАЗИНИ МАКЕДОНИЈА Е ТОП ДЕСТИНАЦИЈА: Дали ова ќе донесе повеќе гости во 2020?

Почнува битка за двотретинско мнозинство: Одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучат за Законот за одбрана

Почнува битка за двотретинско мнозинство: Одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучат за Законот за одбрана

Што требало да разгледува Венецијанската комисија: Разногласие во Владата за Законот за јазици

Што требало да разгледува Венецијанската комисија: Разногласие во Владата за Законот за јазици

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

Битола вечерва е лидер во аерозагадувањето

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Kамчева раскажа кој и барал пари за „Рекет“, се плашела од моќта на Јанева

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

Спортските сали во Карпош, Кисела Вода, Радовиш и Куманово им се враќаат на општините и граѓаните

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

РУТЕ ЗА ДАТУМОТ: Aлбанија не е подготвена, но Македонија е поблиску до целта

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман

ФОТО: Несекојдневно искуство на Заев и Шекеринска на носачот на авиони Хари Труман