23 Март, 2018
0.0675

Путин: Без оглед на проблемите ќе расте соработката со Германија

Објавено во: Свет 13 Октомври, 2017

Рускиот претседател Владимир Путин е не се откажува од одличната економска соработка со Германија која и покрај сите политички пречки треба да продолжи да расте.

– Би сакал да забележам дека и покрај сите тешкотии во политичките  односи со Сојузна Република Германија, економската соработка не изумира, изјави шефот на руската држава на средба со претставници од германскиот бизнис.

Путин исто така изјави дека, „Германија и го отстапи првото место на Кина во однос на трговијата со Русија, но сепак и таа зазема значајно место во рускиот трговски промет”.

Според Путин, меѓусебната трговија на двете земји оваа година веќе порасна за 25 отсто.

-Трговската размена на крајот на 2016 година изнесува 40,7 милијарди долари, обемот на директни инвестиции во руската економија од страна на компании од Германија достигна 18 милијарди долари, рече Путин.

– Повеќе од 5.000 компании со удел од германски капитал работат во Русија. Во нив се вработени 270.000 руски граѓани. Обртот на тие компании е над 50 милијарди долари, изјави Путин. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) Возел на автопат без едно тркало додека полиција не го сопрела

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа