19 Јуни, 2021
0.0244

ПУТИН И ЕРДОГАН ДАДОА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Се гради третиот блок на турската нуклеарна централа

Објавено во: Балкан 12 Март, 2021

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин, со видео врска го означија почетокот на изградбата на третиот нуклеарен реактор во електраната Акуј, на југот на Турција, со ветување дека ќе продолжат со блиска соработка.

Ердоган рече дека електраната, која ќе има четири реактори, ќе ја воведе Турција во „лигата на земји со нуклеарна енергија“ и ја нарече „симбол на турско-руската соработка“.

Русија ја гради првата нуклеарна централа во Турција на брегот на Средоземното Море во провинцијата Мерсин, на која двете земји потпишаа договор во 2010 година, а изградбата започна во 2018 година.

Турција сега е во голема мера зависна од увоз на електрична енергија, а нејзиниот министер за енергетика Фатих Донмез рече дека нуклеарната централа ќе задоволи 10 проценти од домашните потреби.

Ердоган рече дека првиот реактор ќе започне со работа во 2023 година, на стогодишнината од Република Турција.

Турскиот претседател рече дека соработката меѓу Анкара и Москва е клучна и за регионалната стабилност и ги спомена Либија, Нагорно Карабах и Сирија.


Извор-Фото: 

Kurir.rs/Beta

Можеби ќе ве интересира

БЛИЦ: Албин Курти го минирал состанокот на лидерите на регионот во Виена, ги налутил и Курц и Лајчак?

БЛИЦ: Албин Курти го минирал состанокот на лидерите на регионот во Виена, ги налутил и Курц и Лајчак?

Да им се забрани влез во Србија на тие што гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, еве што бара српскиот министер Вулин

Да им се забрани влез во Србија на тие што гласаа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, еве што бара српскиот министер Вулин

ПЛЕНКОВИЌ ВЕРОЈАТНО БИ ВИ ГО ЗЕЛ МИКРОФОНОТ ОД РАКА И БИ ГО ИЗЕЛ - хрватскиот претседател кон новинар

ПЛЕНКОВИЌ ВЕРОЈАТНО БИ ВИ ГО ЗЕЛ МИКРОФОНОТ ОД РАКА И БИ ГО ИЗЕЛ - хрватскиот претседател кон новинар

ОД ЕСЕН: Во Србија задолжителна вакцинација на децата против овчи сипаници

ОД ЕСЕН: Во Србија задолжителна вакцинација на децата против овчи сипаници

СЕ РАЗВЕДУВА ПО 30 ГОДИНИ „СРЕЌЕН БРАК“ - Ведрана Рудан има нова љубов, човек помлад 16 години

СЕ РАЗВЕДУВА ПО 30 ГОДИНИ „СРЕЌЕН БРАК“ - Ведрана Рудан има нова љубов, човек помлад 16 години

За државјаните на земјите од зелената ковид листа влезот во Грција е олеснет

За државјаните на земјите од зелената ковид листа влезот во Грција е олеснет

Ме гледаше во очи и ми кажа дека ќе ја убие - СТРАШНА ИСПОВЕД НА РОДИТЕЛИТЕ НА АНА КОЈА НАСТРАДА ОД ПОРАНЕШЕН ПОЛИЦАЕЦ

Ме гледаше во очи и ми кажа дека ќе ја убие - СТРАШНА ИСПОВЕД НА РОДИТЕЛИТЕ НА АНА КОЈА НАСТРАДА ОД ПОРАНЕШЕН ПОЛИЦАЕЦ

10 ДЕНА СЕ БОРИ СО БОЛЕСТА: Маестралниот Славко Штимац хоспитализиран во ВМЦ поради пневмонија од Ковид-19

10 ДЕНА СЕ БОРИ СО БОЛЕСТА: Маестралниот Славко Штимац хоспитализиран во ВМЦ поради пневмонија од Ковид-19

Најскапиот Југословенски проект на Тито: Тајната воена база и подземниот аеродром

Најскапиот Југословенски проект на Тито: Тајната воена база и подземниот аеродром