04 Декември, 2021
0.0351

Путин и новата генерација лидери на Русија

Објавено во: Свет 19 Септември, 2016

По 16 години на власт Владимир Путин прави промени во тимот, за да ја цементира контролата во следната деценија. 63-годишниот лидер отстранува некои од најстарите сојузници и им се додворува на млади лица - кои го делат неговото минато во силите за безбедност и не се доволно стари за да имаат работено кај друг владетел - за да формира нова генерација на лидери на Кремљ . Некој од нив можеби еден ден дури ќе стане негов наследник, пишуваат новинарите Илја Архипов, Хенри Мејер и Грегори Вајт за „Bloomberg“.

Во интервјуто за весникот Путин не признава дека планира да се кандидира за уште еден шестгодишен мандат во 2018 година (иако скоро сите од политичките лидери во Москва веруваат дека ќе го направи тоа), но јасно дава до знаење дека се подготвува да е тука уште долго време. Тој веќе му наредил на врвот на советниците да подготват програма за следниот мандат. Клучните карактеристики на потенцијален наследник, кога ќе дојде време? „Млада“, но „зрела личност“е сè што кажува.

По две години на паднати цени на нафта и економски план, кој речиси немаше негативно влијание врз неговиот рејтинг од над 80%, Путин гледа стабилност, а не стагнација. Тој остро ја отфрла идејата дека неговите најсмели потези надвор од Русија - на пример воената кампања во Сирија и анексија на Крим, се во спротивност со неподготвеноста да прави промени дома, кои дури според неговите советници се потребни за да закрепне економијата. „Генерално се движиме во вистинската насока“, рече тој.

Повеќе многу причини следната деценија ќе биде потешка отколку првите десет години од владеењето на Путин кога растечките цени на нафтата и помогнаа речиси двојно големината на економијата, да се подигне животниот стандард и да ја централизира контролата во Кремљ. Дури и пред санкциите на Западот и намалувањето на цените на нафтата да ја фрлат Русија во рецесија минатата година, растот почна да паѓа во застој.

Сега притисокот да се користи секоја шанса се засилува. Путин, познат по својата поддршка за најблиските сојузници, започна да ги отстранува некои од постарите пријатели. Првиот, кој си замина, беше 68-годишниот Владимир Јакунин во август 2015 година како шеф на државните железници - најголемиот работодавач во земјата, тој стана познат со континуираните барања за поголема државна помош. Оставките продолжија и во текот на оваа година, а долгогодишниот сојузник 66-годишниот Виктор Иванов беше ослободен во пролетта од функцијата шеф на полицијата за борба против дрогата. 63-годишниот Сергеј Иванов, чии врски со Путин почнуваат уште пред неколку децении во советската КГБ, беше ослободен како шеф на кабинетот во Кремљ во август.

„Речиси никој не остана од првичното Политбиро“, вели Олга Кршановскаја, специјалист за кремљската елита во Руската академија на науките. „Барањата за ефикасност сега се повисоки. На карта е утврден опстанокот на системот“, вели Алексеј Макаркин, заменик-шеф на Центарот за политички технологии во Москва. „Целта на Путин е да се задржи управувањето на долг рок, потпирајќи се на нови луѓе и свежа крв“, додава тој.

Тој се фокусира на помлади лица, од кои многу ја започнаа својата кариера, кога веќе е претседател. Новиот началник кабинет во Кремљ - 44-годишниот Антон Ваино, започнува како вработен на протоколот во 2002 година . Некои поранешни телохранители сега се регионални гувернери, за да им се даде можност да натрупаат политичко искуство.

Еден од нив - 44-годишниот Алексеј Домин, кој поминува години до Путин, подготвен е да го добие секој куршум насочен кон претседателот. Сега некои велат дека меѓу Путин и Домин има посебна врска, дека претседателот го перцепира за едно од најдоверливите и лојални лица, ставајќи го на политичка брза патека малку откако за неколку месеци е заменик-министер за одбрана. На прашањето за унапредување на Домин и други ветерани од силите за безбедност, Путин вели: „Најважно е дека вистинскиот човек сака да израсне, може да израсне и сака да и служи на земјата. Ако тој го сака тоа и јас гледам дека тој има потенцијал, тогаш зошто да не му дозволам тоа?“.

Путин се уште не прави чистка на целиот внатрешен круг, се разбира. Некои од најстарите сојузници остануваат на врвни позиции и барем еден од нив неодамна беше унапреден. Путин упатува исклучиво пофалување кон 54-годишниот Алексеј Милер, кој како шеф на државниот гасен гигант Газпром забележа над 80% пад на пазарната вредност на компанијата. „Ова во никој случај не не загрижува“ вели Путин. „Знаеме што е Гаспром, колку чини и колку ќе чини во следните години“. Путин го става Милер - за соработник од 90-тите години во Санкт Петербург, на функцијата извршен директор во 2001 година.

Новата генерација се вбризгала во контролираниот државен систем изграден од Путин. Иако некои од неговите современици може и да ја имале моќта да го предизвикаат претседателот на четири очи, помладите лица му ги должат кариерите на него. Тоа влијае лошо на промените кои можат да и дадат летечки старт на економијата - олабавување на државната контрола, стимулирање на приватниот бизнис и намалување на непотребните државни трошоци. Путин веќе подолго време се противи на слични чекори на пракса, иако ги вклучува во своите јавни изјави.

Путин наведува знаци според кои најлошото од рецесијата е завршено. Тој сугерира дека државната нафтена компанија Роснефт ќе може да упати понуда за помал свој конкурент во планирана приватизација, нешто што според пропазарните претставници ќе ја зајакне државната контрола.

Тоа е таков тип решение кое објаснува зошто според многу аналитичари најдобро на кое може да се надева дека Русија во следните неколку години, е годишен раст од околу 1,5%, а тоа не е доволно за да се движи заедно со светските сили. Поранешниот министер за финансии Алексеј Кудрин, кој се уште е советник на Путин, предупреди минатата година дека подолг застој ќе го намали делот на Русија во светското производство на најниско ниво од над две децении, бришејќи го растот кај досегашното раководство на Путин.

За момент тоа како да не е закана за долготрајното управување. Иако рејтингот на владата и владејачката партија се намалуваат и покрај строга контрола на Кремљ над медиумската покриеност и политичката дебата, доминантната позиција на Путин останува непобиен. „Раководството на Путин е неспорно“, вели Евгениј Минченко, политички консултант во Москва. Без знаци за големи здравствени проблеми или сериозни политички закани Путин ќе може да „остане на чело на земјата уште долго време“, вели тој.

Реизбор во 2018 година ќе значи дека Путин ќе урне повоениот рекорд за години на власт, поставен од советскиот лидер Леонид Брежњев - чие управување е олицетворение за стагнацијата за многу Руси, и ќе го одложи прашањето за наследникот барем до крајот на следниот претседателски мандат во 2024 година.

Можеби ќе ве интересира

КРВАВ ЕГЗОРЦИЗАМ ВО ПАНАМА: Убиле трудница и шест деца за да „истераат духови“

КРВАВ ЕГЗОРЦИЗАМ ВО ПАНАМА: Убиле трудница и шест деца за да „истераат духови“

А КОНТРОЛА? Маж со наполнет пиштол влегол во авион на лет од Барбадос до САД

А КОНТРОЛА? Маж со наполнет пиштол влегол во авион на лет од Барбадос до САД

ОМИКРОН ПРЕЗЕЛ ДЕЛ ОД ВИРУСОТ НА НАСТИНКА: Дали е поопасен?

ОМИКРОН ПРЕЗЕЛ ДЕЛ ОД ВИРУСОТ НА НАСТИНКА: Дали е поопасен?

Во Јужноафриканската Република има пет пати повеќе инфицирани

Во Јужноафриканската Република има пет пати повеќе инфицирани

Омикрон е присутен во 38 држави во светот

Омикрон е присутен во 38 држави во светот

Иако се во карантин, Словачка урива рекорди со бројот на заразени

Иако се во карантин, Словачка урива рекорди со бројот на заразени

Антиваксер сакал да добие сертификат и на вакцинација отишол со лажна силиконска рака

Антиваксер сакал да добие сертификат и на вакцинација отишол со лажна силиконска рака

СЗО за омикрон: Мора да бидеме спремни и внимателни, а не да паничиме

СЗО за омикрон: Мора да бидеме спремни и внимателни, а не да паничиме

Две илјади луѓе одат во карантин поради омикрон

Две илјади луѓе одат во карантин поради омикрон