21 Мај, 2018
0.3753
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

ПУТИН ИМА ПЛАН: Нафтата би била под 35 долари

Објавено во: Економија 09 Октомври, 2017

Русија и Саудиска Арабија заработија по 40 милијарди долари по договорот меѓу земјите членки и оние кои не се членки на ОПЕК во 2016 година. 

Меѓународните напори за стабилизирање на цената на нафтата се покажаа како добри. 

Тие ја подигнаа цената на нафтата над 55 долари за барел. 

Кирил Дмитријев од Рускиот фонд за директни инвестиции вели дека без овој договор цената сега би била под 35 долари. 

Тој за договорот од 2016 година вели дека покажал дека со заеднички сили може да се постигнат сериозни цели. 

Договорот продолжува до април 2018 година, но неговата иднина е неизвесна. 

Неодамна рускиот претседател, Владимир Путин рече дека овој договор ќе биде продолжен до крајот на идната година. 

Можеби ќе ве интересира

Завршува мандатот на Богов, ќе се избере ли утре нов гувернер?

Завршува мандатот на Богов, ќе се избере ли утре нов гувернер?

ОПОМЕНА ОД ФРАНЦИЈА: Една земја може да ја разниша еврозоната

ОПОМЕНА ОД ФРАНЦИЈА: Една земја може да ја разниша еврозоната

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија со вакви политики оди во непосакуван правец

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

Две земји ќе ја прекинат трговската војна

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

ГИ ПРЕПЛАЌАМЕ НОВИТЕ АВТОПАТИ? Компаниите што ги градат се најпрофитабилни во земјава

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

И покрај легализацијата, маслото од канабис ретко кој го купува легално

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Илјадници вработени нема да одат на одмор во јули или август

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Пробиен рокот од првата фаза за изградба на новата клиничка болница во Штип

Зошто ММФ ја притиска Германија?

Зошто ММФ ја притиска Германија?