22 Март, 2018
0.0643

Путин има план: Нафтата би била под 35 долари за барел?

Објавено во: Економија 10 Октомври, 2017

Русија и Саудиска Арабија заработиле по 40 милијарди долари од договорот помеѓу членките и нечленките на ОПЕК од 2016.

„Меѓународните напори за стабилизирање на цената на нафтата се покажале како плодноносни, зголемувајќи ја цената на нафтата на над 55 долари за барел. Веруваме дека, без тој договор, цените сега би биле под 35 долари за барел“, изјавил директорот на Рускиот фонд за директни иневстиции, Кирил Димитријев за ТВ канал Русија24.

Тој го пофалил договорот од 2016 година, кој, како вели, ја „генерирал довербата меѓу нациите и покажал дека со заеднички сили може да се постигнат значајни и сериозни резултати“.

Договорот за намалување на производството на нафта останува продолжен до април 2018 година, но неговата иднина после тоа останува неизвесна, оценува Раша тудеј.

Претседателот на Русија Владимир Путин минатата недела наговестил дека тој договор би можел да биде продолжен до крајот на наредната година.

Можеби ќе ве интересира

СТАТИСТИКА ПРЕСМЕТА: Koлку изнесува покриеноста на увозот со извозот?

СТАТИСТИКА ПРЕСМЕТА: Koлку изнесува покриеноста на увозот со извозот?

Уште 10 милиони евра отидоа во акции за Комерцијална банка

Уште 10 милиони евра отидоа во акции за Комерцијална банка

САД се закани: Санкции и за европски компании со рускиот гас

САД се закани: Санкции и за европски компании со рускиот гас

Ќе ја покори ли ГМО цела Европа?

Ќе ја покори ли ГМО цела Европа?

Зошто Гранит како приоритет купи акции од Комерцијална за 7 милиони евра?

Зошто Гранит како приоритет купи акции од Комерцијална за 7 милиони евра?

Колку може да даде, но колку дивиденда ќе дели „Македонијатурист“?

Колку може да даде, но колку дивиденда ќе дели „Македонијатурист“?

Зошто „Гранит“ вложи 7 милиони евра во акции на „Комерцијална банка“?

Зошто „Гранит“ вложи 7 милиони евра во акции на „Комерцијална банка“?

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА: Oтворени шест позиции и за во Владата

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА: Oтворени шест позиции и за во Владата

ДЕВИЗНИ РЕЗЕРВИ: Се троши Еврообврзницата!

ДЕВИЗНИ РЕЗЕРВИ: Се троши Еврообврзницата!