20 Мај, 2018
0.3316
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Путин ќе се трка за уште еден мандат?

Објавено во: Свет 06 Декември, 2017

Рускиот претседател, Владимир Путин ќе поднесе кандидатура за нов претседателски мандат на изборите во март 2018 година. 

„Ќе се кандидирам за местото претседател на Руската Федерација“- изјави Путин, при обраќањето пред работници во фабрика за автомобили во градот Нижњи Новогород.

Тој истакна дека не можел да најде подобро место и подобар момент за да ја соопшти кандидатурата.

Откако ја најави кандидатурата, работниците одлуката на Путин ја поздравија со бурен аплауз, изразувајќи ја својата поддршка.

„Русија ќе оди само напред и во тоа движење никој и никогаш нема да ја запре“- кажа рускиот претседател.

Путин првпат е избран за претседател на Русија во март 2000 година, а во 2004 беше реизбран. Од 2008 до 2012 година ја предводеше руската Влада, а во 2012 повторно стана претседател. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

(ВИДЕО) Погледнете како Русите го изградија најдолгиот мост во Европа

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦРКВА: Сакале да земат заложници

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

Во Мурманск претставена првата пловечка нуклеарна централа

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

(ВИДЕО+ФОТО) ЛАВА ТЕЧЕ ПО УЛИЦИТЕ НА ХАВАИ: Не се знае кога хаосот ќе заврши

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

ЕВАКУИРАН ТРГОВСКИ: Maж со маска и пушка влегол внатре

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

(ВИДЕО) Меѓу загинатите во авионската несреќа во Куба има и странци?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Зошто Трамп му се заканува на Ким со „либиско сценарио“?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?

Кој го изврши нападот во училиште во Тексас?

Само тројца ја преживеале авионската несреќа во Куба?

Само тројца ја преживеале авионската несреќа во Куба?