26 Мај, 2020
0.0269

Путин нема да оди во Хрватска: Посетата на рускиот претседател „одложена“ за следната година - еве зошто

Објавено во: Балкан 14 Април, 2019

Рускиот претседател Владимир Путин следната година ќе дојде во Хрватска, вели претседателката  Колинда Грабар Китаровиќ.

Таа додаде дека односите со Русија и Загреб се битни, но исто така е важно дека официјална Москва го поддржува суверенитетот, територијалниот интегритет и независноста на БиХ.

Таа рече и дека датумот на посетата на францускиот претседател Емануел Макрон сега за сега, не е позната, иако беше најавено дека тој  ќе го посети Загреб оваа година.

Китаровиќ, која е во петтата  година од мандатот, го изјави тоа на  прес-конференција.

Таа рече дека имало планови да се одржи голем хрватскиот бизнис форум во соработка со  Русија во јули оваа година, но потоа се одложил за следната година,односно,  по претседателските избори во Хрватска.

Грабар Китаровиќ вели дека доаѓањето на високи гости од Русија може да се стави во контекст на предизборниот период, а тоа не би сакале да се случи.

Можеби ќе ве интересира

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Угостителството започна со работа во Грција

Угостителството започна со работа во Грција

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат