28 Мај, 2022
0.0216

Путин ja очекува најбогатата жетва во историјата, а за Западот вели самиот се казнил

Објавено во: Свет 12 Мај, 2022

Западните земји си штетат самите на себе со санкциите, предизвикаа глобална криза, вели рускиот претседател Владимир Путин. 

Вели дека Русија продолжува да работи во тешки надворешни услови. Путин изјави дека инфлацијата во Европа нагло пораснала.

„Во некои земји достигна 20 проценти на годишно ниво. Континуираната опседнатост со санкции ќе има многу страшни и тешки последици за Европската унија и нејзините граѓани, како и за сиромашните земји кои веќе се во опасност од глад“, изјави Путин.

Тој очекува жетва од 130 милиони зрна, од кои 87 милиони тони се пченица. 

„Ова ќе биде највисоката бројка во руската историја. Ова ќе ни овозможи и да ја задоволиме домашната побарувачка на Русија и да ја зголемиме нашата понуда за нашите глобални партнери“, рече Путин.

Поради војната во Украина, Русија е под санкции. Целта на европските земји беше да ја казнат Русија економски и со тоа да ги ограничат ресурсите за војување. Имаше и прогнози дека Русија ќе доживее банкрот, но тоа не се случи. 

Руската валута иако падна во март, сепак се врати во нормала.

Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар