02 Декември, 2022
0.2322

ПУТИН ОД ЦРВЕНИОТ ПЛОШТАД ИМ ПОРАЧА НА НОВИТЕ РЕГИОНИ: Русија ви го отвора срцето

Објавено во: Свет 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот одржан на Црвениот плоштад, по повод референдумот за анексија на четири украински региони, изјави дека Русија ќе победи во Украина и им порача на сонародниците од таа земја дека се „добредојдени дома“.

„Русија не само што ја отвора вратата од нашиот дом за нашите браќа и сестри, туку им го отвора своето срце. Добредојдовте дома“, им порача Путин на неколку илјади луѓе собрани на централниот плоштад во Москва.

Шефот на руската држава одржа говор на Црвениот плоштад во чест на резултатите од референдумот за пристапување на Русија во регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје, на кој минатата недела се одржа референдум за пристапување, кој секако Украина и Западот не признаваат.

„Со децении се обидуваа да ја искоренат нивната историска свест од овие луѓе, да ги уништат нивните традиции, да им забранат да зборуваат на својот мајчин јазик, да ја забранат нивната култура - не успеаја. „Овие луѓе ја носеа љубовта кон својата историска татковина во своите срца и ја пренесоа на своите деца“, рече Путин.

„Сега сме посилни бидејќи сме обединети“, ги цитираат западните агенции зборовите на Путин.

Руската анексија на украински територии денеска ја осудија лидерите на западните земји, а Украина официјално побара итен прием во НАТО.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопштувајќи ја таа одлука рече дека Киев е подготвен за разговори со Русија, но не додека Путин е на чело на земјата.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Дали САД и Франција ќе бидат „браќа по оружје“?

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Зеленски го кани Илон Маск да ја посети Украина да види што направи Русија

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

Се прави притисок Русија да ја плати штетата во Украина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

(ВИДЕО) Пет лава ја изгризаа оградата и побегнаа од Зоолошка градина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Русите си одат од градовите околу Херсон, тврди Украина

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

Дали знаете кои се најскапите градови за живот во светот?

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

ПИСМО БОМБА СТИГНАЛО И ВО КАБИНЕТОТ НА САНЧЕЗ - шпанското Министерство за внатрешни работи го потврди инцидентот

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Ова ретко кој го преживува: Удирил во бетонски ѕид на наплатна рампа, автомобилот летал во воздух како да е играчка (ВИДЕО)

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид: Видeте, знам дека зафркнав