21 Октомври, 2021
0.0275

Работа има, но фалат работници

Објавено во: Економија 20 Септември, 2021

Во Соединетите Американски Држави имаат широка понуда за работа, но нема кој да работи. 

Работниците не брзаат да се вратат на работа, иако финансиската помош што ја добиваат од владата ќе заврши, а некои работодавачи нудат повисоки плати, пишува Гласот на Америка.

Во Шарлот, Северна Каролина, сопствениците на барови не можат да најдат доволно работници. Огласите за работа се насекаде низ градот, а локалната стапка на невработеност е намалена од 14 на 5 проценти.

Многу работодавци, ги зголемија стапките на работен  час, така што минималната во Амазон сега е 18 долари, а беше 15 долари. 

Економистот Метју Мезгар објасни дека федералната финансиска помош е повисока од платата што некои ја земаа пред пандемијата. Откако почна пандемијата, милиони луѓе во САД останаа без работа. Сега следи закрепнување. 

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата