14 Јули, 2020
0.0243

РАБОТА ВО ТУРИЗМОТ: Илјада сезонци ќе бидат потребни во Охрид и Струга

Објавено во: Економија 20 Февруари, 2020

Келнери, готвачи, чистачки ќе бидат потребни оваа сезона во Охрид и Струга, потврдуваат од ХОТАМ.

Велат дека околу 1.000 работници ќе бидат потребни на охридско – струшката ривиера претстојната летна сезона.

Минатите години имаше дел студенти кои работеа, се снаоѓаме како знаеме и умееме“, вели Крсте Блажески од ХОТАМ.

Хотелите во Дојран се соочуваат со недостиг на квалификувана работна сила. За хотелиерите во овој град нема избор на кадар, од причина што бројот на жители е мал. Миграцијата придонесува да не можат да најдат соодветни работници.

Велат дека за оваа летна сезона во Дојран ќе бидат потребни повеќе од 200 сезонци.

„Само кај нас ќе бидат потребни 30 до 40 луѓе. Ние и сега имаме потреба од кадар. Лани имавме работници од Куманово, Крива Паланка, од Кочани, а повремено имаше и дел од Берово.  11 млади кои минатата година работеа кај нас заминаа во Австралија, Словенија, и други земји. Извршителите ги избркаа младите од земјава затоа што дел од овие луѓе поради направен прекршок должат пари, и не сакаат да добиваат плата на сметка, туку бараат ако може да земаат пари во кеш, што ние не смееме да го правиме и да го кршиме законот. Квалификувани работници немаме, и оние кои работат се од други струки“, раскажуваат од хотел во Дојран.

Се проценува дека во Преспа летово ќе бидат потребни стотина сезонски работници, во хотелите и рестораните. Иако овој дел од Македонија туристички е послабо развиен, сезонци доаѓаат од сите возрасти и од различни градови. Обично се бараат искусни и повозрасни готвачи, додека како келнери работат помлади луѓе. Сопствениците на туристичко – угостителски комплекси велат дека имале работници од Скопје, Кавадарци, па дури и од Мала Преспа од соседна Албанија.

Освен плата, сезонските работници добиваат и сместување и други бенефиции од газдите.

Во регионот, Црна Гора и Хрватска се соочуваат со недостиг од работници во туризмот, но таму бројките се многу поголеми. На Хрватите ќе им требаат дури 20.000 работници за во туризмот.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат