07 Август, 2022
0.0196

РАБОТЕЛ СО НАЈМОЌНИТЕ ОД СВЕТОТ НА ФИНАНСИИТЕ, ВРТЕЛ МИЛИОНИ, А ТРГУВА И ДЕНЕС - еве ја приказната на српскиот „волк“ од Вол Стрит

Објавено во: Финансии 31 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Владимир Ѓукановиќ, Србин кој на рана возраст ја напушти татковината и замина во Америка благодарение на спортска стипендија, за само неколку години успеа да го оствари „американскиот сон“, иако тоа не му беше цел. Поголемиот дел од својата кариера го помина во ЈП Морган. Работејќи на Вол Стрит, една од најмоќните финансиски групи во САД и светот, рамо до рамо со најголемите светски банкари, тој вртеше милиони секој ден.

Како успеал да надмине многу Американци на нивна територија без да знае ниту еден збор англиски и да постигне многу повеќе од она за што дошол, открива за „Блиц Бизнис“ за српскиот „Волк од Волстрит“.

Со години работевте низ светот и направивте многу успешна кариера надвор од границите на Србија. Што прави денес Волкот од Волтрит? Што правите, од што живеете?

Водам полупензионерски живот. Станувам рано и се погрижувам да ги завршам сите важни задачи пред 9, а после тоа е моето време. Со ништо не се занимавам оперативно, немам никаква работа на дневна основа. Пишувањето е мојата главна грижа, за мојот блог, за локалните публикации, и во моментов имам голем фокус на книгата што ќе излезе наесен.

Дали жалите што се вративте во Србија и кога правите паралела, каде е подобро?

Не, тоа секогаш беше мојот план. Се разбира, ако сега има некој хаос овде, не би се вратил. Но, никогаш не ме интересираше кариера, ме интересираа само парите. Кариерата се случи случајно како резултат на мојата желба да имам некој капитал и да живеам удобно. Таму се работи три пати повеќе. Многу сме мрзливи. Луѓето работат многу малку овде. Водат удобен живот, мама, тато, баба, село, се има и таа фамозна реченица - нема да работам за 300 евра, ама Американец мора да работи.

Со што тргувате денес и што би ги советувале другите да прават? Во кои акции би било паметно да се инвестира сега?

Во последно време тргувам главно со злато. Поради целата оваа ситуација, дел од портфолиото префрливме на злато, бидејќи тоа е традиционална хеџ од инфлација. Верувам дека инвестирањето во злато е паметна инвестиција во овој момент бидејќи тоа некако секогаш е последното прибежиште во време на криза. Сега, колку капитал да вложите и инвестирате зависи од тоа колку години имате, затоа што една работа е кога имате 25 години, а сосема друга приказна ако имате 75 години. Колку сте постари, толку поконзервативни треба да бидете и да влегувате во помалку ризични работи. За некои зрели години би рекол добар дел во злато и готовина и дистрибуција во валути. Сега моментално акциите и некои високоризични инвестиции се сомнителни бидејќи не знаеме што ќе се случи со инфлацијата, таа веројатно ќе продолжи да дивее.

ПОвеќе детали на Блиц

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ СЕ УКИНАТ ДАНОЧНИТЕ ОСЛОБОДУВАЊА, ЌЕ СЕ РЕВИДИРААТ СТИМУЛАЦИИТЕ, ВО ИГРА И ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК - Финансии почна консултации со бизнисот за повисоки даноци од идната година

ЌЕ СЕ УКИНАТ ДАНОЧНИТЕ ОСЛОБОДУВАЊА, ЌЕ СЕ РЕВИДИРААТ СТИМУЛАЦИИТЕ, ВО ИГРА И ПРОГРЕСИВЕН ДАНОК - Финансии почна консултации со бизнисот за повисоки даноци од идната година

ДРЖАВНАТА БАНКА ШТО ИМ ДАВА БЕСКАМАТНИ И ЕВТИНИ КРЕДИТИ НА ФИРМИТЕ СО ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕНА ДОБИВКА - во првата половина од годинава 732 илјади евра

ДРЖАВНАТА БАНКА ШТО ИМ ДАВА БЕСКАМАТНИ И ЕВТИНИ КРЕДИТИ НА ФИРМИТЕ СО ДВОЈНО ЗГОЛЕМЕНА ДОБИВКА - во првата половина од годинава 732 илјади евра

ДОАЃА ЦЕЛОСНА РЕЦЕСИЈА, поранешен вработен во ФЕД тврди дека ќе трае цела година

ДОАЃА ЦЕЛОСНА РЕЦЕСИЈА, поранешен вработен во ФЕД тврди дека ќе трае цела година

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер за скенирање на фискални сметки

КАМАТИТЕ НА КРЕДИТИТЕ СЕ УШТЕ ПАЃААТ, банките не брзаат по сигналите од Народната банка, еве кои се причините

КАМАТИТЕ НА КРЕДИТИТЕ СЕ УШТЕ ПАЃААТ, банките не брзаат по сигналите од Народната банка, еве кои се причините

Банката на Англија ги зголемува каматните стапки, најмногу од 1995 година, брза да ја зауза инфлацијата

Банката на Англија ги зголемува каматните стапки, најмногу од 1995 година, брза да ја зауза инфлацијата

СРБИТЕ СТРАВУВААТ ЗА СВОИТЕ ПАРИ, немаат пристап до средствата од една од банките, од таму велат се ќе биде средено до 14 часот

СРБИТЕ СТРАВУВААТ ЗА СВОИТЕ ПАРИ, немаат пристап до средствата од една од банките, од таму велат се ќе биде средено до 14 часот

РУСКАТА ЕКОНОМИЈА ПОЧНУВА ПОБРЗО ДА ПАЃА, Сите параметри сега се полоши од планираното: БДП тоне за 7 отсто!

РУСКАТА ЕКОНОМИЈА ПОЧНУВА ПОБРЗО ДА ПАЃА, Сите параметри сега се полоши од планираното: БДП тоне за 7 отсто!

Најбогати Американци изгубија над 660 милијарди долари: Од ноември, акциите паѓаат, одземајќи им го богатството на милијардерите

Најбогати Американци изгубија над 660 милијарди долари: Од ноември, акциите паѓаат, одземајќи им го богатството на милијардерите