21 Јануари, 2019
0.3177
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

РАБОТНА ИМИГРАЦИЈА: Им заминале скоро 14000 работници

Објавено во: Финансии 10 Јуни, 2018

10.580 луѓе од Србија во 2016 година заминале во странство поради работа, а лани 13.916 работници го направиле истото. 

Работодавецот не смее да го прати работникот во странство ако тој во фирмата е помалку од 3 месеци. 

Тој на работникот мора да му обезбеди транспорт за одење и враќање, осигурување, безбедност при работа и плата. 

Во Војводина порасна бројот на фиктивни фирми кои праќаат работници во странство, најчесто во Словачка. 

Во Србија веќе нема добри градежни работници, и ако има ги плаќаат по 1000 евра. 

Можеби ќе ве интересира

НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА: Ова се луѓето кои стекнале богатство по 40-та година

НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА: Ова се луѓето кои стекнале богатство по 40-та година

Овие познати милијардери заработуваат само еден долар годишно

Овие познати милијардери заработуваат само еден долар годишно

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус