04 Декември, 2021
0.0241

Работници организираат протест во „Бучим“ по смртта на двајцата алпинисти

Објавено во: Економија 16 Октомври, 2021

До редакцијата на „Фактор“ попладнево стигна известување од работниците на рудникот „Бучим“ дека се организира протест.

Како причина за незадоволството се наведуваат малите плати и лошите услови за работа, а чашата се прелеала по смртта на двајцата алпинисти додека ги чистеа недостапните места на еден од силосите на рудникот од Радовиш. Од таму велат дека директорите немаат грижа на совест за ваквото несоодветно работење.

„Бучим“ е еден од двата најголеми рудници во Македонија. За минатаат година се најде на 14.место меѓу македонските компании по остварени приходи. Реализирани се 43,6 милиони евра, од кои 13,3 милиони евра се добивка. Профитот во споредба со претходната година пораснал за 30,5 отсто.

Македонската алпинистичка федерација ги објави имињата на двајцата алпинисти на локалниот клуб „Плоча“ од Радовиш кои загинаа во средата чистејќи го едниот силос на рудникот „Бучим“ и изрази сочувство до нивните семејства.

Можеби ќе ве интересира

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

Што поголем број граѓани да работат од дома, порачаа властите во Швајцарија

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

ТОЧНО НА 12.12 ВО 12.12 ЧАСОТ - протест на Синдикатот за неработната недела и минимална плата од 18 илјади денари

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти

Бектеши најави замрзнување на цените на основните продукти

За прв пат заеднички настап на фирмите од регионот

За прв пат заеднички настап на фирмите од регионот

Извршителот Богатинов уште еднаш „го удри“ Самсоненко, запленети 10 милиони евра од неговата авио компанија

Извршителот Богатинов уште еднаш „го удри“ Самсоненко, запленети 10 милиони евра од неговата авио компанија

ИНТЕРВЈУ ДРАГАНА ЧИФЛИГАНЕЦ: Образованието ни дава доверба, сигурност, но само праксата може да не направи успешни

ИНТЕРВЈУ ДРАГАНА ЧИФЛИГАНЕЦ: Образованието ни дава доверба, сигурност, но само праксата може да не направи успешни

Повторно поскапува храната на глобално ниво

Повторно поскапува храната на глобално ниво

ФАКТОР ДОЗНАВА: Државниот ЕСМ купил струја за 3,85 милиони евра за само 7 дена!

ФАКТОР ДОЗНАВА: Државниот ЕСМ купил струја за 3,85 милиони евра за само 7 дена!

АНАЛИЗА ЗА КОМПАНИИТЕ ВО ЗОНИТЕ: Продуктивноста на трудот пораснала повеќе од платите, Деспотовски најавува промени

АНАЛИЗА ЗА КОМПАНИИТЕ ВО ЗОНИТЕ: Продуктивноста на трудот пораснала повеќе од платите, Деспотовски најавува промени