19 Февруари, 2019
0.2972
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Работниците во оваа земја заработуваат 83 долари на час

Објавено во: Финансии 10 Јули, 2018

Работниците во Ирска заработуваат 83.1 долари на час. 

На листата на најпродуктивни држави во светот тие се први ако се земе в предвид БДП и работните часови. 

Зад нив се работниците од Луксембург со 81.2 долари на час. 

Понатаму, трети на листата се работниците од Норвешка со 79.2 долари на час. 

64.6 долари по работен час имаат во просек Белгијците. 

Со 63.5 долари по работен час Данците се петти на листата. 

Според податоците на Организацијата за економска соработка и развој, 63.3 долари по час заработуваат во просек работниците во САД, а Холанѓаните 61.7 долари. 

Французите имаат 60 долари, Германците 59.9, додека Швајцарците 58 долари на час. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд