26 Ноември, 2022
0.0475

Радев вели НЕ за членство на Украина во НАТО

Објавено во: Балкан 03 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарија не го поддржа идното членство на Украина во НАТО. 

9 земји од Централна и Источна Европа со заедничка декларација го поддржаа идниот пристап на Украина во НАТО, но меѓу нив не се Унгарија и Бугарија.

Бугарскиот претседател Румен Радев, вели дека „воените дејствија на територијата на Украина денес бараат нејзиното членство во Алијансата да се дискутира во целосниот состав на Северноатлантскиот совет и да не доведе до ризик од директно вклучување на земјите од НАТО во војната.

„Одлуката за пристапување на Украина во НАТО треба да биде донесена само откако ќе се развијат јасни параметри за мирно решавање на конфликтот меѓу Русија и Украина, кои треба да бидат прифатени и имплементирани од двете завојувани земји“, изјавија од Претседателството.

По истрагата на „Дондуков 2“, тие прецизираа дека Бугарија ги поддржува другите позиции во документот – имено, непризнавањето на московската анексија на украинските територии и зајакнувањето на воената помош за Киев.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски деновиве побара членство на Украина во НАТО откако Русија анектираше четири украински региони. Тој се заблагодари на сите кои дадоа поддршка за идно членство на неговата земја во НАТО. 

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

(ВИДЕО) Луѓето го гаѓаа Курти со цреши затоа што постигна договор со Србија

(ВИДЕО) Луѓето го гаѓаа Курти со цреши затоа што постигна договор со Србија

НОВО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА! Момчето било претепано после тренинг, поради ударот во главата не може да јаде

НОВО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА! Момчето било претепано после тренинг, поради ударот во главата не може да јаде

УЧЕНИЦИТЕ МОЖАТ ДА ЗАВРШАТ И ВО ЗАТВОР - двајца од насилниците од Трстеник се полнолетни, дали ќе се спасат само со бркање

УЧЕНИЦИТЕ МОЖАТ ДА ЗАВРШАТ И ВО ЗАТВОР - двајца од насилниците од Трстеник се полнолетни, дали ќе се спасат само со бркање

БЕШЕ ОМИЛЕН ЛОКАЛ И НА МНОГУ ПОЗНАТИ СКОПЈАНИ - што го предизвика пожарот во познатиот белградски ресторан Франш

БЕШЕ ОМИЛЕН ЛОКАЛ И НА МНОГУ ПОЗНАТИ СКОПЈАНИ - што го предизвика пожарот во познатиот белградски ресторан Франш

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО СТАВ - Америка преку Украина води војна против Русија

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО СТАВ - Америка преку Украина води војна против Русија

Ослободени црногорските татко и ќерка обвинети за шверц на 1,2 тони кокаин со банани

Ослободени црногорските татко и ќерка обвинети за шверц на 1,2 тони кокаин со банани

ЕУ СЕ ПРЕДОМИСЛИ, нема да даде грант од 28 милиони евра за Драч, има резерви за транспарентноста на албанската влада

ЕУ СЕ ПРЕДОМИСЛИ, нема да даде грант од 28 милиони евра за Драч, има резерви за транспарентноста на албанската влада

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел