23 Април, 2018
0.0692

Рајанер повеќе не е прв на тронот, со која авиокомпанија е најдобро да се лета?

Објавено во: Свет 11 Јануари, 2018

Германската воздухопловна група Луфтханза го турна од тронот Рајанер преземајки ја повторно титулата на најголемата европска авиокомпанија по број на патници во 2017та.

Ирскиот ниско буџетен авио-превозник бил приморан да откаже илјадници летови поради проблеми со распоредите на пилотите.

Германската авио компанија соопшти дека лани се превезени вкупно 130 милиони патници, пренесе Ројтерс.

Рајанер превезол 129 милиони луѓе, па така ја изгубил круната најголем превозник кој од Луфтханза ја презма во 2016та.

Луфтханза бележи силен раст откако кон крајот на 2016-та го преземе Браселс Ерлајнс и планира да го зголеми развојот на својот буџетиран бренд Јуровингс, како тој би станал трет најголем превозник во Европа на директни линии, без попатно слетување.


(Foto: Thinkstock)

Можеби ќе ве интересира

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Вијаграта значително го намалува ризикот од канцерогени заболувања

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Јужна Кореја ја сопре пограничната пропаганда против Северна Кореја

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Караџиќ денеска поднесува жалба во Хаг

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Фото: Сите се среќни без Трамп, дури и Меланија

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

Поранешна порно актерка: „Добив закани по животот од Исламска држава“

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

СВЕТ: Гол напаѓач уби четворица луѓе во ресторан

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД

Првиот посетител на Трамп, Емануел Макрон со симболичен подарок за претседателот на САД