16 Февруари, 2020
0.0160

Ракета од Појасот Газа заврши на израелска територија

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2019

Израел соопшти дека е истрелана ракета од Појасот Газа, при што е прекршено примирјето. 

Овој инцидент се случува за помалку од две недели откако прекинот на огнот ги запре непријателствата меѓу Израелците и Палестинците.

Нема податоци за штети или повредени. Повеќе од десет Палестинци се повредени во напади на Израелците во текот на викендот за време на аџилак на евреите во градот Хеброн на Западниот Брег.

Претходно овој месец, во израелски воздушен напад беше убиен еден од командантите на милитантната група Исламска џихад, по што беа испукани стотина проектили од Појасот Газа.

Во израелските напади потоа загинаа најмалку 34 Палестинци, меѓу кои и 16 цивили.

Примирјето е договорено со посредство на Египет и Обединетите нации.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

(ВИДЕО) БУРАТА ДЕНИС ОДНЕСЕ ЖРТВИ: Делови од Британија се под вода

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

НОВ НАПАД: Ракети паднаа во база во Ирак

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

(ФОТО) БРАНОВИ ОД ПО 10 МЕТРИ: Бурата Денис ја погоди Британија

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

ПУКАЊЕ ВО БЕРЛИН: Еден загина, има и повредени

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

НАЈСТАР ПАЦИЕНТ: На 96 години се излечи од коронавирус

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици

AKO ОДИТЕ ВО ОВОЈ ГРАД: Ве чека карантин од две седмици

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Случај на коронавирус регистриран во Египет

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Случај на коронавирус регистриран во Египет

(ФОТО) ГО ИСПРОВОЦИРАА: Србин покажа како е да се живее во карантин

(ФОТО) ГО ИСПРОВОЦИРАА: Србин покажа како е да се живее во карантин

(ВИДЕО) ИМААТ ПАСОШ КОЈ НИКОЈ НЕ ГО ПРИЗНАВА: Граѓаните сепак не се изолирани во своите граници

(ВИДЕО) ИМААТ ПАСОШ КОЈ НИКОЈ НЕ ГО ПРИЗНАВА: Граѓаните сепак не се изолирани во своите граници