29 Мај, 2020
0.0187

Ракометарките од „Вардар“ на едукативна работилница со доктори од „Аџибадем Систина“ за подигнување на свеста за женското здравје

Објавено во: Мои пари 08 Октомври, 2019

Месец октомври е месец за подигнување на свеста за ракот на дојка, а Клиничката болница „Аџибадем Систина” го одбележува со неколку работилници и едукативни средби за женското здравје во институции и домашни компании. Низ нив треба да се потенцира потребата од зголемување на свесноста кај младите и кај жените воопшто за превентивни и редовни гинеколошки прегледи и самопрегледи на дојка. 


Првата интерактивна работилница беше одржана со ракометарките од РК „Вардар“. Во присуство на членови од стручниот штаб, Индира Кастратовиќ, тренерот на клубот Драгана Ристова, тимот специјалисти од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ низ едукативни разговори ги информираше ракометарките за гинеколошкото здравје, деталите за самопрегледи на дојка и важноста на тој преглед, ризиците и можните заболувања на тироидната жлезда.


На средбата од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ присуствуваа д-р Гордана Петровска специјалист по гинекологија и акушерство, д-р Маја Стојчевска-Чапова специјалист по радиодијагностика и Лилјана Муратовска, специјалист по нуклеарна медицина. Сите беа на располагање и одговараа на прашањата на ракометарките, на нивните дилеми.


На ваков начин Клиничката болница „Аџибадем Систина“ како општествено одговорна компанија го дава својот придонес за зголемување на грижата на жените за сопственото здравје во општетството. Болницата се надева дека акцијата ќе биде еден позитивен импулс во зголемување на свесноста за ризиците од малигните заболувања во време на раст на бројот на пациенти со ваква дијагноза.

„Сепак, не треба да се прави преглед само во октомври. Важно е редовно да се прават самопрегледи на дојката, а во нашата болница има најсовремена опрема за брза и прецизна дијагностика. Секако располагаме со врвна технологија, мултидисиплинарен пристап, врвен третман кај пациентите кај кои е детектиран канцер, прецизна и зрачна терапија, современа хемо и биолошка терапија“, вели д-р Чапова.

Интерактивните средби ќе продолжат во текот на месецот.

Можеби ќе ве интересира

Онлајн промоција на „Најстари приказни“ од Томислав Османли

Онлајн промоција на „Најстари приказни“ од Томислав Османли

Почнува со работа Cafe Literatura: Најубавото кафе во најголемата книжарница во Македонија – Literatura.mk Superstore

Почнува со работа Cafe Literatura: Најубавото кафе во најголемата книжарница во Македонија – Literatura.mk Superstore

LOYALTY ДЕНОВИ ВО ПРОДАВНИЦИТЕ НА FASHION GROUP

LOYALTY ДЕНОВИ ВО ПРОДАВНИЦИТЕ НА FASHION GROUP

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Генерали Инвестментс советува: Инвестирањето во акции од нафтената индустрија и воздухопловството само за добрите познавачи

Генерали Инвестментс советува: Инвестирањето во акции од нафтената индустрија и воздухопловството само за добрите познавачи

Стилски совети за впечатлив изглед

Стилски совети за впечатлив изглед

Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

„Нова“ организира онлајн хуманитарен базар за училиштето за деца со посебни потреби „Иднина“

„Нова“ организира онлајн хуманитарен базар за училиштето за деца со посебни потреби „Иднина“

„Божиновски часовници и накит“ ги прогласи победниците на предизвикот „Херои 2020“.

„Божиновски часовници и накит“ ги прогласи победниците на предизвикот „Херои 2020“.