23 Октомври, 2019
0.0212

Раководителите на Меѓународниот сојуз на Боки 13 даваат исказ, повикан и бизнисменот Азманов

Објавено во: Македонија 20 Септември, 2019


Градежниот инвеститор Зоран Азманов денеска е повикан да даде исказ во Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“ во кој осомничени се шоуменот Бојан Јовановски, неговиот партнер Зоран Милевски и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, објави Дојче Веле.

Сопственикот на градежната компанија „Настел“ во неколку наврати изјавуваше дека е уценуван од Боки 13, а во една прилика наведе и дека Јовановски му тврдел дека поседува документи за него од финансиска полиција.

Во меѓувреме се повикуваат и раководители на Меѓународен сојуз, невладината организација на Јовановски, која била носител на проекти за чија реализација биле барани средствата ид бизнисмени.

Вчера исказ во обвинителството дала Јованка Кухар, финансиски раководител и координатор на проектите во Меѓународниот сојуз, а денеска е повикана Агапи Дика, која го води собранието како орган на оваа организација. Потписите на Кухар и Дика стојат на договорите со фирмите на кои им се „нуделе“ услуги.


Можеби ќе ве интересира

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот