25 Јуни, 2022
0.0478

Рама: Целата Унија, киднапирана од Бугарија, не е добар спектакл за гледање

Објавено во: Балкан 21 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Бугарија ја киднапирала Европската унија(ЕУ), oбвини албанскиот премиер Еди Рама. 

Токј очекува негативен одговор од ЕУ за почеток на преговори. 

„Изгледа како уште едно „Не, извини!“. Она што на крајот ќе го слушнеме. Целата Унија, киднапирана од Бугарија, не е добар спектакл за гледање. Што да се прави таму?“, праша Рама.

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама одржаа вонреден состанок на „Отворен Балкан“, а во пресрет на самитот ЕУ – Западен Балкан. Тие утре ќе ја донесат финалната одлука дали ќе учествуваат на самитот ЕУ – Западен Балкан во Брисел.

Словенија во својот нов документ кој денеска го достави до ЕУ, има „магична формула“ за Бугарија да се откаже од ветото за да може да почнат пристапните преговори за Македонија и Албанија. До документот пристап имаа од Еурактив.  Земјата ќе се заложи Босна и Херцеговина да добие кандидатски статус, а Косово да биде ослободено од визи за Унијата.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

ЕВЕ ШТО МУ ТЕКНА НА СОПСТВЕНИК НА ЛОКАЛ ВО ПРИШТИНА - Забранет влез за граѓани од ЕУ без косовски визи

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

НЕ, ОВОЈ ЦЕНОВНИК НЕ Е СНИМЕН ВО ЊУЈОРК, ЛОНДОН ИЛИ ДУБАИ - туку во една соседна држава, еве на која плажа

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

ОВА СЕ ЧЕТИРИТЕ НАЈОПАСНИ ПЛАЖИ ВО ГРЦИЈА - туристите ги сакаат, ама внимавајте, Горан едвај останал жив

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

(ВИДЕО) ВЕТЕРОТ КОРНЕШЕ ДРВА, ПОПЛАВЕНИ МОСТОВИ - силно невреме ја погоди Војводина

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

КОРОНАТА ПАК ТРОПА НА ВРАТА - во Хрватска денеска над 1.000 заразени

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

ПРИЈАТЕЛ НА МАТЕЈ ПЕРИШ СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА - знаев дека таа кобна ноќ тој „зеде нешто“, изгледа дека тоа го чинеше живот

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ЕДИ РАМА ПОВТОРНО ОСТАР КОН ЕВРОПА - со кандидатскиот статус на Украина и давате само една антидепресивна таблета

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СРПСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, СЕ АПСАТ И ВИСОКОРАНГИРАНИ ПРИПАДНИЦИ НА ВОЈСКАТА - преку јавна набавки „лапнале“ милиони