14 Јули, 2020
0.0290

Рама и Тачи се состанаа за балканскиот „Мини Шенген“

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи се состана со албанскиот премиер Еди Рама во понеделникот во Тирана на разговори околу идните случувања во меѓународните односи на Западен Балкан.

„За време на престојот во Тирана, се сретнав и со премиерот Еди Рама, за да разговараме за подобрување на соработката и координирање на чекорите во новите меѓународни случувања за подобра заштита и промовирање на интересите на нашите земји и граѓани“, напиша Тачи на својот Фејсбук профил.

Ова е прва средба на Рама со Тачи по охридскиот самит на балканскиот „мини Шенген“ инициран од српскиот претседател Александар Вучиќ, пренесува Танјуг.

Во Охрид, Рама ги критикуваше политичките лидери на Косово дека не одговорија на поканата за присуство на охридската средба и за спротивставувањето на иницијативата.

Од друга страна, дел од политичките претставници на Косово го критикуваа Рама за прифаќањето на иницијативата на Вучиќ.

Иницијативата за слободно движење на стоки, услуги и луѓе ја прифати и македонскиот премиер Зоран Заев.


Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните