21 Октомври, 2021
0.0262

Рама ја нападна Србија дека прави воени маневри додека Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2021

Албанскиот премиер Еди Рама ја нападна Србија, поради проблемите со регистарските таблички кои се јавија со Косово. 

Рама ја обвини Србија дека „прави театрални маневри на северот на Косово“. Вели дека со ова тие не ги штитат Србите на северот од Косово. Тој кажа и дека владата на Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот.

„Нема сомнеж дека на првото место и пред сè Србија е таа која мора да ја признае оваа неповратна реалност, и навистина е жално што, наместо конкретен напредок на дијалогот кон заемно признавање и конечно ослободување од минатото, денес сме сведоци на театрални воени маневри на Србија на границата со суверената држава Косово“, изјави Рама.

Рама рече дека не разговарал со српскиот претседател Александар Вучиќ по повод ситуацијата на северот на Косово, додавајќи дека е на страната на Приштина. Албанскиот премиер кажа дека Косово е целосно во права околу реципроцитетот со регистарските таблички со Србија, но и дека дијалогот е единственото решение за ова прашање. Со денови има тензии на северот на Косово. 

Главните преговарачи во дијалогот Белград-Приштина деновиве пристигнуваат во Брисел, потврди денес Петер Стано, портпарол на високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел, кој тоа синоќа го најави и подвлече дека за „безусловно отстранување на тензиите во северно Косово, специјалните полициски сили мора веднаш да се повлечат и да се отстранат барикадите на патиштата“, јави дописникот на МИА од Белград.

На заедничката прес -конференција со албанскиот премиер Еди Рама, косовскиот премиер Албин Курти рече дека, заедно со министерот за внатрешни работи, Џелал Сечиљ, е во постојан контакт со меѓународните институции на Косово.

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка