21 Март, 2018
0.0586

Рама: Македонија да го продолжи автопатот од Тирана до Дебар

Објавено во: Балкан 12 Ноември, 2017

Албанскиот премиер Еди Рама на заедничката седница меѓу владите на Албанија и на Македонија што ќе се одржи во Поградец ќе побара од Македонија да ја продолжи изградбата на автопатот „Арбери“ кој ќе се протега од Тирана до Дебар.

Изградбата на патот „Aрбери“ во должина од 72 километра, додаде, официјално ќе почне следната година. Патот за околу 100 километри ќе го скрати растојанието од Тирана до Дебар.

- На состанокот со македонскиот премиер во октомври, беше договорено да се одржи заедничка владина седница во Поградец на која ќе одлучиме дека е неопходно и македонската страна да го заврши патот „Арбери“ од другата страна. Ќе го приближиме Дебар со Тирана. Тоа е многу пократок пат кој ќе реши голем проблем - рече албанскиот премиер.

Патот, потенцира, не поврзува само една област со друга, туку е стратешки за развој на економијата, вработувањето и туризмот.

- Патот „Арбeри" има за цел да создаде економски коридор со Македонија, преку Дебар и да го направи пристаништето во Драч подостапно - потенцира Рама.

Градежните работи на патот „Арбери“ се очекува да траат 44 месеци. 


Можеби ќе ве интересира

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

(ФОТО)НЕРЕАЛНА СЛИЧНОСТ: Двојникот на Мистер Бин живее во Бугарија

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

Могерини очекува безусловна препорака за Албанија многу скоро

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

ВТОР СЛУЧАЈ: Најдена е дрога во море

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

(ВИДЕО) РЕГИОНОТ СЕ БОРИ СО ПОПЛАВИ: Над 40 куќи се под вода

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Дали грчки македонски организации им се закануваат со смрт на пратениците кои ќе гласаат за сложено име?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Кои се петте предлози за нашето име кои ги објавија грчките медиуми?

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

Коѕијас: Предлог договорот за името веќе е во Скопје

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

(ВИДЕО+ФОТО) ХРВАТИТЕ СЕ БОРАТ СО ПОПЛАВИ: Цели села се отсечени

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?

Колку пари ќе побара Турција од ЕУ за бегалците?