21 Мај, 2018
0.3211
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Рама: На Груевски не му виновна Тиранската платформа што не е на власт

Објавено во: Балкан 08 Октомври, 2017

албанскиот премиер Еди Рама во интервју за австриски Стандард ја прокоментира и така наречената „Тиранска платформа“ која ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотреби во својата кампања пред парламентарните избори во декември минатата година. 

-Тоа не е причина што поранешниот премиер Никола Груевски веќе не е на власт, смета Рама.

Рама вели и дека е природно што претставници на албанските политички партии во Македонија по изборите, од Тирана барале мислење како да постапат кога станува збор за формирање влада.

– Албанците во Македонија не се малцинство туку конститутивен народ и ако на нив им се помага, тоа значи дека и се помага и на Македонија во зацврстувањето. Тоа што Албанија им помогнала на Албанците во Македонија не значи и мешање во внатрешните работи на друга држава. За нас Македонија е централна и секаква закана за интегритетот за таа држава би била опасна за целиот регион - вели Рама.


Можеби ќе ве интересира

Бутарис нападнат и заради Македонија?

Бутарис нападнат и заради Македонија?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

Зошто косовски град е во карантин?

Зошто косовски град е во карантин?

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?