26 Мај, 2020
0.0442

Рама означи крај на потрагата под урнатините, им се заблагодари на спасувачките екипи од странство

Објавено во: Балкан 30 Ноември, 2019

Владата на Албанија одржа состанок по пет дена од силниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември. Во своето обраќање, премиерот Еди Рама рече дека операциите за пребарување и спасување се завршени и бројот на загинатите се искачи на 50.

„Акциите за пребарување и спасување се завршени и за жал морам да кажам дека бројот на жртвите се искачи на 50“, рече Рама.

Рама, исто така, им се заблагодари на екипите за пребарување и спасување кои дојдоа од странство.

„Морам да им се заблагодарам на трупите за пребарување и спасување кои дојдоа однадвор. Без нив не би можеле да спасиме ниту еден жител од урнатините. Но, ова не ја намалува работата на нашите екипи за пребарување и спасување, но им беа потребни специјализирани алатки “- наведе премиерот.


Можеби ќе ве интересира

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Угостителството започна со работа во Грција

Угостителството започна со работа во Грција

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат