21 Мај, 2018
0.3473
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Рама во Владата остави места за тројца Косовари

Објавено во: Балкан 08 Октомври, 2017

Албанскиот премиер Еди Рама на седница на Националното собрание на партијата откри дека во новата влада ќе има место и за тројца заменици министри по потекло од Косово.

Беса Шахини ќе биде заменик министер за образование, Ваљбона Шујаку за култура, додека Хајрула Чеку ќе биде заменик министер за туризам и животна средина.

– Именувањето заменици министри од Косово во албанска влада се случува за првпат и е една од новините на Рама во владинот кабинет, констатираат албанските медуми.

Заменичко место во Министерството за надворешни работи доби и Артемиса Драло, претставник на грчкото малцинство, додека заменик минстерка за финансии и економија е Дајна Соренсен, Албанка мажена за Данец.

Националното собрание за нов генерален секретар на Социјалстичката партија го избра Таулант Бала, на местото на Грамоз Ручи, кој се повлекува од функцијата поради изборот за претседател на албанскиот парламент.


Можеби ќе ве интересира

Бутарис нападнат и заради Македонија?

Бутарис нападнат и заради Македонија?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

НЕКОЛКУ ДЕСТИНАЦИИ: Каде е најскапо, а каде најевтино за летување?

Зошто косовски град е во карантин?

Зошто косовски град е во карантин?

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Каква порака испрати Ердоган до граѓаните на БиХ?

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Граѓаните ноќта ја поминаа на отворено

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис раскажа за тепањето: Она што го доживеав беше кошмар

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Бутарис заврши во болница откако го тепаа националистички екстремисти

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?

Ердоган од Скопје добил дојава за можен атентат?