24 Март, 2019
0.2499
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

РАМПАТА СЕ СПУШТА ЗА ВЕНЕЦУЕЛА: Една земја им откажа увоз на нафта

Објавено во: Економија 14 Март, 2019

Индија го запира увозот на нафта од Венецуела.

Индискиот конгломерат „Рилајнс индустрис“ (Reliance Industries), која ја има најголемата рафинерија во светот, објави дека веќе нема да купува нафта од Венецуела. Овој чекор го преземаат под притисок на САД и меѓународните санкции.

Одлуката следи откако американскиот државен секретар, Мајк Помпео вчера изјави дека Индија треба да го прекине увозот на нафта од Венецуела, за да се изврши притисок врз претседателот, Николас Мадуро.

Владата во Њу Делхи  вчера ги предупреди нафтените компании дека ќе сносат последици ако продолжат да тргуваат со Венецуела.

Индија во февруари стана еден од најголемите увозници на нафта од Венецуела откако американскиот претседател Доналд Трамп воведе вето на увозот на венецуелска нафта.

Венецуела денеска го стопира извозот на нафта за Куба со цел да се намали хуманитарната криза во земјата. Привремениот претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо изјави дека секојдневно се извезувале по 47.000 барели нафта во вредност од 2.585.000 долари за Куба.

„Со години дозволувавме да се мешаме на Куба со оправдание дека сме братски земји по идеологија. Со тоа едноставно и ја подарувавме нашата нафта“, напиша Гуидо на Твитер.

Венецуела беше основниот енергетски снабдувач на Куба. Сега Хавана ќе треба брзо да побара други трговски партнери.

Земјата е во длабока криза. Кина објави дека е подготвена да помогне на земјата да ги надмине прекините на електричната енергија и да обезбедат техничка поддршка за надминување на проблемот со преносот на електричната енергија.

Можеби ќе ве интересира

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Земја од регионот е најголем „извозник“ на луѓе

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

Зошто Боинг 737 Макс е тешко да се замени со Ербас А320

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

ВИКЕНД БРИФ: Како „Уни банка“ лани и одржа лекција на својата конкуренција?Зошто акцијата на „Тиквеш“ е магнет за инвеститори?

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

Kинези, Руси, Италијанци, Турци, дојдоа како гастербајтери во регионот

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: Oва е бројката на невработени во земјава

Партиите со различни ставови за платите

Партиите со различни ставови за платите

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Градежниците велат дека Богдановиќ го измислил мораториумот

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Од 2023-та Скопје ќе плаќа поскапа вода

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила