05 Февруари, 2023
0.0304

Ранг листа за интелигенција - каде се Македонците?

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Како објави World population review, најинтелегентните луѓе во светот се во Јапонија, со просечен коефициент на интелигенција од 106.48, додека зад нив следуваат Тајванците со коефициент од 106.47 и Сингапурците со 105.89.

Меѓу првите десет земји во светот според коефициентот на интелигенција на населението се уште и Хонг Конг, Кина, Јужна Кореја, Белорусија, Финска, Лихтенштајн и Германија.

Во регионот најдобро котира Словенија која се наоѓа на 23.место со просечен коефициент од 98.6. Хрватска е на 37.место со просечен IQ  од 95.75. Србија е 59-та со просечен IQ од 89.6, БиХ е на 66.место со 88.54, а Црна Гора е на 82.место со просечен коефициент на интелигенција од 85.78.  Македонија е на 108-то место. Пред Македонија е Порторико, а зад нас Албанија. 

Понатаму се редат Либан, Филипини, Перу и други. 

Можеби ќе ве интересира

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Како една тепачка на наркодилери во Охрид, стигна до Брисел

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата

Почина Ставрев, беше судија на случаите Монструм, Титаник, Фаланга...

Почина Ставрев, беше судија на случаите Монструм, Титаник, Фаланга...