29 Јули, 2021
0.0219

Рангелова: Не сум пополнувала, ниту уплаќала уплатници

Објавено во: Македонија 09 Јуни, 2017

Осомничена сум за организирање на група за пополнување на уплатници во 2010 година за донирање на средства,  изјави пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова по излегувањето од Специјалното јавно обвинителство каде даде исказ. 

Таа беше повикана на распит во врска со истрагата за случајот „Талир“. 

Рангелова рече дека побарала побарала увид во доказите и ѝ било кажано дека ќе ѝ бидат доставени. 

„Во општинскиот комитет Центар јас во 2010 година немам никаква функција и не сум пополнувала, ниту уплаќала уплатници, ниту пак сум била организатор на некаква група. Истрагата ќе продолжи и ќе почекаме да заврши постапката“- изјави Рангелова.  

Пратеничката демантираше дека била вклучена во организирање уплати на донации за партијата.

Истрагата „Талир“ СЈО ја презентираше на 22 мај. 

Станува збор за незаконско финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, а се осомничени вкупно 14 лица. 

Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби