19 Август, 2018
0.4101
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

РАСТЕ БОГАТСТВОТО: Десетте најбогати земји во светот

Објавено во: Финансии 13 Мај, 2018

Минатата година приватното богатство во светот достигна вкупно 215 трилиони долари што е зголемување за 12 отсто во однос на претходната година, покажуваат податоците на компанијата New World Wealth.

73,5% од ова богатство беше концентрирано во само десет земји. САД се на прво место рангирани со 62,6 трилиони долари (до 20% во 2007-2017). Следени од Кина со 24,8 трилиони долари, каде во изминатите десет години приватното богатство во земјата пораснало за 198%. Трета е Јапонија со 19,5 трилиони долари или зголемување од 22% во текот на десетгодишниот период.

Десетката е дополнета од Велика Британија со 9,9 трилиони долари (2.2% пад), Германија со 9.7 трилиони долари (без промена), Индија со 8,2 трилиони долари (160% раст), Франција со 6,6 трилиони долари (11% пад), Канада 6,4 трилиони долари (раст од 25%), Австралија со 6,1 трилиони долари (до 83%) и Италија со 4,3 трилиони долари (пад од 19%), соопштува  Visual Capitalist.

Кина и Индија го зголемија своето богатство во последните десет години. Во исто време развиени економии, како САД и Јапонија имаат постигнато повеќе скромен раст, а некои како Италија и Франција имаат изгубено дел од него меѓу 2007 и 2017 година.


Падот во Велика Британија главно се објаснува со амортизацијата на британската фунта, а во последните десет години нејзиниот девизен курс опадна од 2 долари за килограм на 1,35 долари за килограм.

Како ќе се промени глобалното богатство во иднина?

Според New World Wealth, истите десет земји ќе доминираат во текот на следната деценија, но нивниот ред ќе се промени значително.


Топ три на најбогатите држави во светот се очекува да остана истите, но според прогнозите Индија ќе го зголеми своето богатство со 200%, што ќе ја издигне до четвртото место со приватно богатство од 24,7 трилиони долар. Франција и Австралија, исто така, значително ќе ја променат нивната сегашна позиција, но се очекува да се движат во различни насоки.

Франција ќе продолжи да паѓа во ранг листата и ќе го заземе деветтото место со раст од 10% во наредните десет години, а Австралија ќе го зголеми своето богатство со импресивни 70% за развиена економија. Според предвидувањата, до 2027 година, таа ќе се рангира на седмо место во приватното богатство во светот со вкупно 10,4 трилиони долари. Со ова, Австралија ќе им стане ривал на Велика Британија и Германија, која ќе има поблизу до 11 трилиони долари.


Можеби ќе ве интересира

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Станале мултимилионери продавајќи маички на улица: Она што им го кажала мајка им ги направило успешни!

Сет закони од Министерство за финансии со директни поволности за граѓаните и фирмите

Сет закони од Министерство за финансии со директни поволности за граѓаните и фирмите

БАЛКАНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА: Прв пат се почувствував како човек кога стигнав таму

БАЛКАНЕЦ ВО ГЕРМАНИЈА: Прв пат се почувствував како човек кога стигнав таму

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

2 милиони евра грант за набавка на фотоволтаични системи за 35 општини

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

Сопственикот на Корона вложи 4 милијарди долари во марихуана

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

ПОЗНАТ БРЕНД НУДИ РАБОТА: Патувајте по светот и не грижете се за трошоците

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

Oва се компании кои не бараат факултетска диплома

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

УПОРНОСТ БЕЗ КРАЈ: бизнис приказна на жената која од стан без кревет дојде до фирма вредна 4 милијарди долари

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?

Колку пива и сокови продава дневно „Прилепска пиварница“?