15 Април, 2021
0.0198

Расте бројот на новоотворени конзулати во Дакла - потврда на суверенитетот на Кралството Мароко врз Мароканска Сахара

Објавено во: Свет 07 Април, 2021

На 5 април 2021 година, во присуство на Министерот за надворешни работи, африканска соработка и иселеници на Кралството Мароко, Насер Бурита и неговиот колега од Република Сенегал, Аисата Тал Сал, Министер за надворешни работи и сенегалски иселеници, беше отворен Генерален конзулат на Република Сенегал во Дакла, во регионот на Мароканска Сахара. Конзуларното претставништво на Република Сенегал во Дакла е 22 од овој тип отворено во Мароканска Сахара, што се толкува како неспорно признавање на мароканскиот суверенитет на Сахара од страна на сите овие земји.


Сенегал е осма држава во Економската заедница на западноафриканските држави (ECOWAS), што го отвори својот генерален конзулат во Мароканска Сахара заедно со Буркина Фасо, Брегот на Слоновата Коска, Гамбија, Гвинеја, Гвинеја Бисао, Гвинеја и Екваторијална Гвинеја. Притоа, мнозинството држави од 15те членки на ECOWAS имаат дипломатско претставништво во Мароканска Сахара.


Отворањето на овие дипломатски претставништва во Мароканска Сахара е истовремено признание за африканската визија на Неговото величество, Кралот Мохамед VI за силна меѓуафриканска соработка и сведоштво за безбедноста и стабилноста што ја уживаат Сахарските провинции на Кралството.


Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија