21 Септември, 2020
0.0384

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

Објавено во: Свет 05 Август, 2020

Бројот на починати во страшната експлозија што вчера попладне се случи во Бејрут е речиси 80, а близу 3.000  луѓе се повредени. Болниците се преполни и се уште се укажува помош на огромен број граѓани кои настрадаа во експлозијата.

Во Либан денеска е ден на жалост.

Инаку, според досегашната истрага, причина за трагедијата е експлозија на 2.750 тони амониум нитрат, кој се употребува за правење на експлозиви и полнење на гранати, како и за пиротехнички средства., но не се продава на слободниот пазар, зошто со него се прават експлозиви. Според претседателот на Либан, Мишел Аун, ова огромно количество на опасна хемикалија се чувала не безбедно цели 6 години. Тој на на Твитер напиша:

-Не можам да прифатам што 2.750 тони амониум нитрат бил складиран небезбедно цели шест години и бил темпирана бомба.

Експлозијата била толку силна што ја слушнале и жителите на Кипар, кој е 240 километри одалечен од Бејрут.


Можеби ќе ве интересира

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот