11 Декември, 2018
0.3562
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Расте бројот на загинати од земјотресот во Индонезија

Објавено во: Свет 09 Август, 2018

Локалните власти денеска соопштија дека бројот на загинати од силниот земјотрес кој во неделата го погоди островот Лаомбок се искачи на 319.

Се очекува бројот на жртвите да биде поголем, бидејќи службите за вонредни ситуации и понатаму ги расчистуваат урнатините.

Земјотресот со интензитет од 6,9 степени по Рихтер во неделата вечерта го погоди Ломбок, една недела по првиот земјотрес со интензитет од 5,9 степени во кој загинаа најмалку 17 лица. Поради земјотресот 156. 000 лица мораа да ги напуштат своите разрушени домови.

Островот денес беше погоден со трет земјотрес со интензитет 6,2 степени предизвикувајќи вознемиреност и оштетувања на градежните објекти. 


Можеби ќе ве интересира

„Жолтите елеци“ го притиснаа Макрон, еве што им вети

„Жолтите елеци“ го притиснаа Макрон, еве што им вети

Ова биле последните зборови на убиениот новинар Кашоги

Ова биле последните зборови на убиениот новинар Кашоги

Ова е град каде бесплатно се јаде од 19 до 21 часот

Ова е град каде бесплатно се јаде од 19 до 21 часот

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

Сијарто му врати на Хан за што треба да се грижи

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

МОЖЕН ПРЕСВРТ: Кој може да ја спаси Британија од Брегзит и да ја смени одлуката?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО МАКРОН: Што значајно денеска ќе соопшти францускиот претседател?

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) Се запали зградата на постојаната мисија на Србија во Њујорк

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

(ВИДЕО) СНЕЖНА БУРА ЈА ПАРАЛИЗИРА АМЕРИКА: Автомобили се судираат на сите страни

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан

Никогаш досега како во 2018-та: Рекорден број на фрлени бомби во Авганистан