20 Август, 2018
0.2524
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Расте бројот на загинати од земјотресот во Индонезија

Објавено во: Свет 09 Август, 2018

Локалните власти денеска соопштија дека бројот на загинати од силниот земјотрес кој во неделата го погоди островот Лаомбок се искачи на 319.

Се очекува бројот на жртвите да биде поголем, бидејќи службите за вонредни ситуации и понатаму ги расчистуваат урнатините.

Земјотресот со интензитет од 6,9 степени по Рихтер во неделата вечерта го погоди Ломбок, една недела по првиот земјотрес со интензитет од 5,9 степени во кој загинаа најмалку 17 лица. Поради земјотресот 156. 000 лица мораа да ги напуштат своите разрушени домови.

Островот денес беше погоден со трет земјотрес со интензитет 6,2 степени предизвикувајќи вознемиреност и оштетувања на градежните објекти. 


Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините