07 Јуни, 2020
0.0402

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Објавено во: Свет 23 Април, 2019

Расте бројот на загинати лица од бомбашките напади во Шри Ланка, досега бројката  се искачи на 321 починато лице, соопштуваат европските медиуми.

Власите во земјата пак изјавија дека има и зголемен број на приведени осомничени лица за нападите, или лица кои соработувале со напаѓачите.

Сеуште ниту една терористичка организација ја нема превземено одговорноста за нападите, кои се случија на првиот ден од католичкиот Велигден. Најмалку 7 самоубијци бомбаши извршија терористички напади врз цркви и хотели во Шри Ланка. Во нападите најмалку 500 лица беа повредени.

Од разузнавачката агенција на САД информираат дека овие атентати можно е да се организирани од екстремистичката група на Исламска држава.

Во оваа островска земја денес  прогласен и Ден на жалост. Беа погребани и дел од загинатите во нападите. 

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП