22 Мај, 2018
0.3478
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Разбиен меѓународен ланец кој лошо коњско месо во Европа го подметнувал како скапо телешко месо

Објавено во: Свет 17 Јули, 2017

Околу 66 лица се уапсени бидејќи е разбиен меѓународен ланец на илегална трговија со коњско месо ширум Европа, објави Европол вчера.

Криминалната мрежа е обвинета за продажба на евтино коњско месо како скапо телешко. Според изјава на претставник на Европол, месото не било за човечка исхрана и е третирано со анти-инфламаторни лекови кои се користат за животни.

Холандски трговец со месо, за кој се верува дека е шеф на таа криминална мрежа, е уапсен во Белгија, наведува Европол. Останатите 65 лица, кои сите се уапсени во Шпанија, се обвинети за измама и за престапи против јавното здравје.

Скандалот прво избил во јануари 2013 година, кога инспекторите за храна во Ирска нашле коњско месо во готови плескавици во ланецот на супермаркетот Tesco.

Во британските медиуми набрзо се појавиле наслови кога тестовите покажале дека месото продавано во супермаркети е до 100 проценти коњско месо.

Во летото 2016 шпанските власти за заштита на околината пронашле незаконитости во трговијата со коњско месо, кое е неадекватно означено и извезено.

Истрагата довела до холандскиот трговец со месо кој ја водел мрежата од Калпе во Алиценте, наведува Европол.

Истрагата ја водела шпанската полиција која соработувала со истражителите во осум земји.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

(ВИДЕО) МАРСЕЈ Е МЕТА: Се пука со калашникови

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Уште еден планинар загина во обид да го освои Монт Еверест

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Дали е точно дека Хитлер избегал во Аргентина?

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале

Страшно труење со печурки во Иран, 800 отруени, 11 починале

(ГАЛЕРИЈА)КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ МОЌНИК ВО СВЕТОТ: Путин, Трамп или?

(ГАЛЕРИЈА)КОЈ Е НАЈГОЛЕМИОТ МОЌНИК ВО СВЕТОТ: Путин, Трамп или?

СЕКОЈ ГРЕШИ: Доналд Трамп ѝ го згреши името на Меланија

СЕКОЈ ГРЕШИ: Доналд Трамп ѝ го згреши името на Меланија

(ВИДЕО) ЛАВАТА СТИГНА ДО ОКЕАНОТ: Oпомена за нова опасност

(ВИДЕО) ЛАВАТА СТИГНА ДО ОКЕАНОТ: Oпомена за нова опасност

ГЕРМАНЦИТЕ КРЕНАА ПРАШИНА, РУСИТЕ ВО ЧУДО: Што се крие зад букетот на Путин за Меркел

ГЕРМАНЦИТЕ КРЕНАА ПРАШИНА, РУСИТЕ ВО ЧУДО: Што се крие зад букетот на Путин за Меркел

САД прифаќа „Илинденска Македонија“

САД прифаќа „Илинденска Македонија“