20 Март, 2023
0.0250

РАЗОТКРИЕН ТАЈНИОТ РУСКИ ПЛАН ЗА МОЛДАВИЈА: Кремљ ќе направи се да спречи мешање на Западот

Објавено во: Финансии, Свет 15 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Американското разузнавање, утврдило дека Кремљ подготвува заговор да урне уште една европска демократија. „Руските актери, некои со моментални врски со руското разузнавање, се обидуваат да ги организираат и искористат протестите во Молдавија како основа за поттикнување бунт против молдавската влада“, рече Џон Кирби, портпарол на американското Собрание за национална безбедност..

Како што беше планирано, во неделата во Молдавија се одржаа антивладини демонстрации. Илјадници луѓе маршираа низ центарот на главниот град Кишињев веејќи го синото, жолтото и црвеното молдавско знаме додека минуваа пред зградата на националниот парламент и владата. „Долу Маја Санду! скандираа демонстрантите, мислејќи на екстремно проевропскиот претседател на Молдавија, пишува Yahoo News.

Закани за бомби, апсења на странци...

Локалната полиција уапси 54 демонстранти поради нарушување на јавниот ред и мир, од кои речиси половина се малолетни. Полицијата соопшти и дека ширум земјата биле примени четири закани за бомби, од кои едната на меѓународниот аеродром. Граничната полиција на Молдавија, пак, соопшти дека спречила осомничен платеник од групата на Вагнер да влезе во земјата за една недела во која 181 друг странец се обидел да го сторат истото.

Но, геополитичките амбиции на рускиот претседател Владимир Путин за Молдавија се многу подалеку од таквите протести. Yahoo News доби внатрешен стратешки документ од претседателската администрација на Путин, кој ги открива плановите на Москва за Молдавија, мала земја сместена меѓу Украина разурната од војна и членката на НАТО и Европската унија Романија.

Што вели внатрешниот документ на администрацијата на Путин?

Документот е дел од известувачката соработка со голем број европски медиумски организации: Delfi Estonia, шведскиот весник Expressen, лондонски Dossier Center, Kyiv Independent, Rise Moldova, Frontstory, VSquare, Süddeutsche Zeitung, Westdeutscher Rundfunk (WDR) и Norddeutscher Rundfunk .

Документот потекнува од истата претседателска администрација за прекугранична соработка, која создаде слична стратегија за анексијата на Белорусија. Стратегијата за Молдавија, според изворот кој ја обелодени, била изготвена есента 2021 година, како и нејзиниот белоруски колега, со помош на рускиот Генералштаб на вооружените сили и главните московски разузнавачки служби: ФСБ, СВР и ГРУ.

Стратегијата на Русија за Молдавија е насочена кон „спротивставување на обидите на надворешните актери (првенствено Соединетите Американски Држави, земјите од Европската унија, Турција и Украина) да се мешаат во внатрешните работи на Молдавија со цел да се зајакне влијанието на НАТО и да се ослабнат позициите на Руската Федерација“.

Тој предвидува пристапување на Молдавија во Евроазиската економска унија, предводена од Русија, и Договорот за колективна безбедност, руската верзија на НАТО. Планот има за цел да ги неутрализира сите потези на молдавската влада за протерување на руското воено присуство во Придњестровје, отцепен автономен регион поддржан од Москва, кој е меѓународно признат како дел од Молдавија.

Една од најсиромашните земји во Европа

Молдавија има околу 2,6 милиони жители. Во првите месеци од руската инвазија на Украина, таа прими 430.000 бегалци, повеќе од која било друга земја со оглед на нејзиното домашно население. Неверојатно слабата економија на Молдавија - таа е една од најсиромашните земји во Европа - генерално се смета за главна пречка доколку руската војна се прелее преку нејзините граници.

Можноста Путин да го искористи Придњестровје како сцена за токму таков настан предизвикува загриженост не само во Кишињев, туку повремено и во Киев и Вашингтон.

На молдавскиот премиер Дорин Речеан, кој ја презеде функцијата во февруари, документот му беше покажан минатата недела во сала за состаноци на петтиот кат од неговата канцеларија во Кишињев, просторија украсена со знамиња на ЕУ и Молдавија. Ресин, поранешен советник за национална безбедност на претседателот, потврди дека содржината на планот на Кремљ го одразува она што тој и многумина во неговата либерална влада го знаат долго време.

„Русите долго време се обидуваа да обезбедат Молдавија да го изгуби својот суверенитет“

„Русите долго време се обидуваат да обезбедат Молдавија да го изгуби суверенитетот над својата надворешна политика“, рече Рекеан.

Според Дејвид Крамер, поранешен функционер на Стејт департментот: „Иако едвај ја признава Молдавија како посебна држава, документот ја третира Молдавија како податлив сателит над кој може да врши контрола и влијание додека се обидува да го блокира западното влијание. Ова е типично за Ставот на Кремљ кон сите свои соседи и ја нагласува целта за одржување на добро контролирана сфера на влијание“.

Планот за Молдавија, повторно паралелно со тој за Белорусија, е поделен на три поглавја: политички, воен и одбранбен сектор; хуманитарен сектор; и трговските и стопанските сектори. Овие наслови ги специфицираат целите што авторите би сакале да ги постигнат на краток рок (до 2022 година), среднорочен (до 2025 година) и долгорочен (до 2030 година). Таа последна целна година, се вели во документот, треба да донесе „создавање стабилни проруски влијанија во молдавските политички и економски елити“.

Белорусија до Русија, Молдавија до Украина

Но, Белорусија и Молдавија се на различни патишта. Како што Белорусија стана сè поприврзана на Москва и го консолидираше сопствениот авторитаризам, Молдавија ѝ се придружи на Украина во оддалечувањето од руската орбита кон Запад.

Русија не дозволува земјите од поранешниот советски блок само да си заминат; таа обично ги обвинува САД, НАТО и ЕУ за внатрешното мешање за кое и самата е специјализирана. Прозападната политика понекогаш може да доведе до воена акција - Русија ја нападна Украина минатата година и Грузија во 2008 година - кога лидерите на двете земји бараа поблиски врски со Вашингтон и Брисел.

„Молдавското раководство зазеде јасно прозападен курс. Така, стратешките цели на Кремљ стануваат потешки, а не полесни за постигнување со текот на времето. Тие постојано го зголемуваат притисокот и користат сè поагресивни тактики за да ги постигнат тие цели“, вели Запад Службеник на разузнавањето изјави за Yahoo News, тој го знае стратешкиот документ од прва рака.

Поранешниот економист на Светска банка, образован на Харвард, Санду победи на претседателските избори во Молдавија во 2020 година против поранешниот проруски претседател. И во 2021 година, прозападната Партија за акција и солидарност (ПАС) освои големо мнозинство во молдавскиот парламент и го започна процесот на интеграција во ЕУ. Молдавија минатото лето доби статус на кандидат за членство во ЕУ со Украина, а јавната поддршка за пристапување достигна 63%, според анкетата спроведена во ноември од страна на Меѓународниот републикански институт.

Кремљ сака да ја врати Молдавија во руската сфера на влијание

Според западните разузнавачи, целта на Кремљ е да ја врати Молдавија во сферата на влијание на Русија. Арсеналот на Путин во овој поглед не се тенкови и борбени авиони, како со Украина, туку оружје за политичко војување: инфилтрирање во земјата со руски разузнавачки оперативци и охрабрување на антидемократски активности користејќи платени или идеолошки лојални агенти на влијание.

Во февруари, Санду директно ја обвини Москва дека планира да ја собори нејзината влада: „Планот вклучуваше саботажа и воено обучени луѓе преправени како цивили за да вршат насилни акции, да напаѓаат владини згради и да земаат заложници“.

Антивладините протести, поддржани од политичката партија ȘOR, пријателска на Москва, ја потресоа Молдавија минатиот септември и продолжија во текот на зимата во услови на енергетска криза во земјата зависна од руски гас. Откако Русија се закани дека ќе ги зголеми цените и ќе ги намали испораките на Молдавија, Кишињев во декември објави дека ќе престане да користи руски гас - за прв пат во својата постсоветска историја.

Што бараат демонстрантите против Санду?

Од руската инвазија на Украина во февруари минатата година, Кремљ ја користи заканата за прекин на снабдувањето со енергија за да ја одврати западната воена и дипломатска поддршка за Киев. Европа се обидува да ја санкционира Русија и да најде алтернативни извори на нафта и гас за да се одржи во текот на зимската сезона. Но, како што се приближува пролетта, руската закана во голема мера не успеа да ги одбие добротворите на Украина.

Навистина, главната тема на протестите против Санду е барањето владата да ги субвенционира високите цени на граѓаните за комуналните услуги. „Сакаме да ја обврземе нашата влада да ги плати сметките за парно, струја и гас за три зимски месеци, декември, јануари и февруари, за сите наши граѓани“, Марина Таубер, потпретседател на опозициската партија ȘOR и главен организатор на неделниот протест. , изјави за Yahoo News. Таубер категорично негираше дека нејзината партија е финансирана од Русија.

И покрај тоа, повеќе медиуми објавија дека партијата ȘOR, предводена од прорускиот олигарх Илан Шор, им плаќала на демонстрантите да се појават.

„Тие стојат пред училиштата и ги повикуваат тинејџерите да протестираат“

Кшиштоф Лисек, поранешен полски парламентарец и сега програмски директор на Меѓународниот републикански институт со седиште во Кишињев, изјави за Yahoo News дека Шор носи луѓе со автобус од неговиот роден град Орхеи, околу 40 километри северно од Кишињев, каде што олигархот изградил забава. парк.и го исчисти локалното езеро. „Активисти од неговата партија дури стојат пред училиштата и ги охрабруваат тинејџерите да учествуваат на протестите“, рече Лисек.

Дојче веле во октомври објави дека демонстрантите заработуваат 20 евра дневно и 80 евра ноќе, што е значителна сума за просечниот Молдавец.

Елена Марзак, молдавска безбедносна аналитичарка која помина девет години работејќи на соработката Молдавија-НАТО, рече дека некои од демонстрантите од посиромашните области добивале по 10 евра дневно, што Yahoo News не може независно да го потврди. Во исто време, молдавските новинари објавија видеа од пијани демонстранти кои се фалат со парите што ги добиле на социјалните мрежи.

„Очигледно е дека Русија ги кофинансира овие протести“

„Очигледно, Русија ги кофинансира овие протести и обиди за дестабилизација на земјата. Тие сакаат да регрутираат тешки момци за да ја нападнат полицијата, да ги напаѓаат владините згради и компаниите и да предизвикаат провокации кои би доведоа до дестабилизација“, изјави Ресин за Yahoo News.

Шор е многу контроверзен бизнисмен во молдавската политика. Тој е уапсен под обвинение за перење пари и проневера во врска со кражбата на милијарди долари од молдавските банки во 2014 година Шор е сопруг на рускиот поп пејач Јасмин, кого Путин го прогласи за почесен уметник на Русија. Тој живее во егзил во Израел и се бара во врска со наводна измама во неговата татковина.

Министерството за финансии на САД го санкционираше Шор во октомври 2022 година, тврдејќи дека тој бил инструмент на рускиот план за поткопување на изборите во Молдавија и кандидатурата на земјата за членство во ЕУ.

„За да го исполни овој план, Шор работеше со руските граѓани за да создаде политички сојуз за контрола на молдавскиот парламент, кој потоа ќе поддржи неколку закони во интерес на Руската Федерација“, соопшти американската влада.

Стратегијата на Кремљ не е само избори

Овие наводи се совпаѓаат со документот на руската влада до кој дојде Yahoo News. Според рускиот план, стратегијата на Кремљ не оди само кон изборите, туку и кон она што го нарекува „хуманитарниот сектор“ на Молдавија.

Според документот, Москва бара „неутрализирање на ограничувањата на активностите на руските и проруските медиуми во Молдавија“, „создавање мрежа на невладини организации кои го промовираат развојот на руско-молдавските односи“ и проширување на можности за молдавските студенти да учат на руски јазик.

Како јасен знак дека стратешкиот документ е напишан или уреден во екот на пандемијата на Ковид-19, образованието на далечина се наведува како остварливо средство за исполнување на последниот критериум. „Како дополнителен универзитетски професор, кој предава онлајн во затвор, требаше да го предвидам ова. Русија сега сфаќа дека може да регрутира луѓе во својот државен образовен систем преку Зум. Ќе биде тешко да се спротивстави“, рече Влад Лупан, поранешен молдавски амбасадор. до ОН.

„Сега го гледаме ефектот од триесет и нешто години пропаганда“

До 2025 година Русија би сакала „одржливо функционирање на системот на организациска, финансиска, правна и информативна поддршка за невладините организации пријателски на Руската Федерација“.

„Со години не обрнувавме внимание на пропагандата и руските ТВ канали кои секогаш беа присутни овде. А кога почнавме да ги затвораме, пропагандата се префрли на Телеграм, Фејсбук, ВКонтакте и ТикТок. Не можеме да направиме ништо со Телеграма и ТикТок освен што го прекинаа кабелот. Триесет и неколку години пропаганда - сега го гледаме ефектот“, рече Ресин.

Сергеј Диакону, шефот на кабинетот на премиерот, изјави за Yahoo News дека невладините организации се познати по тоа што дејствуваат како проруски фронтови. „Постојано е присуство на луѓе од помладата генерација, особено од социјалистичката страна, кои влегуваат и излегуваат од руските културни центри“, рече Дијакону.

Тој ги наведе организациите во Молдавија финансирани од Росотрудничество, кое технички е огранок на руското Министерство за надворешни работи, но, според западните безбедносни извори, всушност е центар за руско шпионирање и разузнавачки операции: „Знаеме дека тоа не се културни центри. навистина сакам е да се намали влијанието на Романија и на Европа во Молдавија“.

Прашањето за Придњестровје

Примарното прашање за Кремљ е решавање на замрзнатиот конфликт во Приднестровје, отцепена провинција од 4.000 квадратни километри меѓу источниот брег на реката Днестар и молдавско-украинската граница, каде што стотици руски војници се стационирани од 1992 година.

Со месеци постои меѓународна загриженост дека Придњестровје, чие знаме сè уште го носи советскиот чекан и срп, може да се искористи за отворање нова линија на напад на Украина.

Составен дел на плановите на Русија е Федералната служба за безбедност или ФСБ, еден од наследниците на советскиот КГБ. И покрај тоа што е руска домашна безбедносна агенција, ФСБ има обемен странски апарат, вграден во амбасадите ширум светот, познат како Петта служба.

Според RISE Moldova (партнер на Yahoo News), генералот Дмитриј Милутин, заменик-началник на Одделот за оперативни информации (DOI) на Петтата служба, првично се залагаше за отворање „втор фронт“ против Украина од Придњестровје на почетокот на руската инвазија . Тој гамбит никогаш не беше реализиран.

Генералите на ФСБ сонуваат да го оживеат СССР

Но, Милутин, заедно со неговиот шеф, генерал Георги Гришаев, кој ја предводи DOI, е дел од групата генерали на ФСБ кои сонуваат за заживување на СССР и се подготвени да ѝ служат на таа идеја верно и доследно, рече руски парламентарец запознаен со нивното размислување. .

„Спречувањето и потиснувањето на чекорите на Република Молдавија кои би можеле да доведат до „одмрзнување“ на конфликтот во Придњестровје и негова ескалација е приоритет во 2022 година“, се наведува во стратешкиот руски документ. Освен распоредувањето руски војници, Приднестровје е и центар на корупција, шверц и организиран криминал. Враќањето на Молдавија под суверена контрола би било главоболка за Путин.

„Фрлањето неколку ракети не е голема работа. Русија не може воено да напредува од Придњестровје“, изјави Ресин за Yahoo News. Наместо тоа, посочува Ресин, Москва се потпира на провокации и трикови - „активни мерки“ на рускиот разузнавачки јазик - со цел да ја поткопа довербата во молдавската влада.

Можеби ќе ве интересира

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто

ЕЦБ УТРЕ ПОВТОРНО ГИ КРЕВА КАМАТИТЕ: Експертите велат дека зголемувањето од 0,5 поени е извесно и покрај проблемите на банкарскиот пазар во светот

ЕЦБ УТРЕ ПОВТОРНО ГИ КРЕВА КАМАТИТЕ: Експертите велат дека зголемувањето од 0,5 поени е извесно и покрај проблемите на банкарскиот пазар во светот