22 Мај, 2018
0.2999
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Разрешениот Донев обвинува за „сервилен популизам“ и порачува луѓето да не веруваат во секакви глупости

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

Поранешниот директорот на Агенцијата за туризам, Александар Донев денеска преку Фејсбук  се огласи по неговото разрешување од 30 јануари.

Тој на оваа тема напиша пост на својот Фејсбук профил. Донев обвинува дека нема време да ги реализира процесите што ги започнал во Агенцијата и како што вели, борбата да ја доведе во ред, со таква „институционална поставеност и политички контекст“, како и за „сервилен популизам“. 

„Сметам дека сега не е ниту време ниту место да зборам за што се случуваше овие неколку месеци, процесите кои ги започнав, а немав време да ги реализирам и борбата што ја имав за да ја доведам во ред агенцијата и колку тоа е можно со ваква институционална поставеност и во ваков политички контекст. Ќе го направам тоа во иднина – ветувам. Сега би сакал само да апелирам да не верувате на секакви глупости што читате по некои медиуми и секако да прочитате и нешто повеќе од насловот. Не верувајте во сервираниот популизам и не ги глодајте коските фрлени за да се заситат гладните за сеир и жртва додека вистинските проблеми остануваат скриени“ - пишува тој. 

Тој не ја почитува одлуката на Владата за разрешување иако не се сложува со истата. 

Владата го разреши Донев поради, како што беше кажано несовесно и невнимателно работење.

Донев беше критикуван во ноември минатата година, кога се обелодени дека тој патувал до Аргентина со лет од бизнис класата, за што платил 220 000 денари.

Тој е долгогодишен граѓански активист и учесник во „Шарената револуција“.

Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Поповски спроведен во Шутка

Поповски спроведен во Шутка

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“