05 Август, 2020
0.0224

РЕДИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ ВО ШТИП: Излезеноста на сите ИМ до 11.00 е околу 14 отсто

Објавено во: Македонија 15 Јули, 2020

Во Штип граѓаните утринава масовно гласаат. На повеќе избирачки места се забележани редици за да го остварат правото на глас. На Избирачкото место 2280, од 518 гласачи, правото до 11.00 часот го оствариле 75 граѓани, што е точно 14 проценти од вкупниот број избирачи. И на другите избирачки места, проценото на излезеност е околу 14.

Претседателите од неколку избирачки места се презадоволни од текот на гласањето и од граѓаните, за кои како што велат стриктно се придржуваат до протоколите.

-На денот на изборите граѓаните на Штип се крајно дисциплинирани. Сликата до вчера, кога ретко кој носеше маска низ градот е сосема поинаква. Сите кои дојдоа да гласаат носат маски и ги почитуваат безбедносните мерки за заштита од вирусот.  Не сме дале ниту една од оние кои ги имаме за секој случај, доколку некој не носи. Дури и кога ги замолуваме барем на секунда да ја симнат за идентификација, прашуваат дали мора. Од наша страна исто така се почитуваат протоколите. Постојано правиме дезинфекција на кутиите, на масите, сите сме со визири, со ракавици. Прозорците во просторијата се отворени, така што до сега се тече како што треба, велат од Штип за Фактор.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

СЛУЧАЈ ВО ШТИП: Се излечил, па повторно се заразил со коронавирусот

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Албански полицајци уапсиле двајца македонски државјани барани со потерница од Австрија и Словенија

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

Мицкоски порача: Остануваме опозиција ако не успееме во преговорите

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

КОВИД БИЛАНС: Починаа шест лица, 88 новозаразени од 1.507 тестирања

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

(ВИДЕО) РАДОСТ: Некои жители на ЗОО-Скопје уживаат под дождовните капки

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

АГИМ НУХИУ ГИ УЖИВА НЕКОЛКУТЕ ДЕНА КАКО ПРВ ЧОВЕК НА МВР - ќе биде на тоа место до формирањето на новата влада

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ТРАГЕДИЈА ВО КИЧЕВО: Малолетник починал од струен удар

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

ИЗВАШТАЈ НА ИЈЗ: Новозаразени со Ковид-19 се регистрирани во 28 града во последната недела на јули

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни

Нашите тројца војници во Либан не се во Бејрут и се безбедни