27 Мај, 2022
0.0283

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

Објавено во: Свет 15 Јануари, 2022

Европскиот регулатор за лекови (ЕМА) препорача да се додаде ретко воспаление на 'рбетот наречено миелитис како несакан ефект на вакцината ковид на АстраЗенека, пренесува Ројтерс.

Комитетот за безбедност на Европската агенција за лекови (ЕМА), исто така, препорача да се вклучи слично предупредување и за вакцината со само една доза Џонсон и Џонсон уште во октомври, и ја повтори одлуката во петокот.

Трансверзниот миелитис е воспаление на едната или двете страни на 'рбетниот мозок и може да предизвика слабост во рацете или нозете, сензорни симптоми или проблеми со функцијата на мочниот меур или цревата.

„Во моментов не постои потврден механизам кој е потврден со кој вакцината против Ковид-19 би можела да предизвика многу редок несакан ефект трансверзен миелитис“, рече портпаролот на AstraZeneca.

Сепак, Комитетот на ЕМА, по прегледувањето на податоците, заклучи дека постои разумна можност за причинско-последична врска помеѓу двете вакцини и воспалението.

Регулаторната агенција не даде никакви информации за тоа колку такви случаи биле пријавени по вакцинацијата, но рече дека и ова е додадено како несакана реакција со непозната фреквенција на информациите за производот.

Вакцината на AstraZeneca се соочи со неколку неуспеси, вклучително и одложување на производството и испитувања од страна на регулаторите по ретки случаи на тешки несакани ефекти како што се згрутчување на крвта со ниски тромбоцити, што доведе до тоа неколку земји да ја ограничат или прекинат нејзината употреба.

Помеѓу 1.809 случаи на состојба наречена тромбоза со синдром на тромбоцитопенија пријавени во светот, се вели дека 1.643 биле пријавени по првата доза и 166 по втората.


Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина

ОХЦР: Над 4.000 цивили се убиени од почетокот на војната во Украина