22 Февруари, 2020
0.0193

Регион во Италија плаќа за да донесе нови жители

Објавено во: Свет 12 Септември, 2019

Во јужна Италија има регион во кој има малку жители, и тој нуди 700 евра месечно за три години за живеење во едно од нејзините села.

Но, постојат некои услови. Селото мора да има помалку од 2.000 жители, а новодојдениот мора да вети дека ќе отвори бизнис, пишува „Гардијан“, пренесува Телеграфи.

Сакавме да направиме повеќе, сакавме луѓето да инвестираат тука. Тие можат да отворат секаква активност: пекара, ресторан. Тоа е начин да дише животот во нашите села, а истовремено и да се зголеми популацијата“ – изјавил Донато Тома, претседател на италианскиот регион Молисе.

Тома исто така информираше дека секој град со помалку од 2.000 жители ќе прима 10,000 евра месечно за изградба на инфраструктура и промовирање на културни активности.

Италија се смета како единствена голема европска економија, чие население се очекува да се намали уште повеќе во наредните пет години, според Обединетите нации. Таа се рангира на второто место – по Јапонија – како земја со најголем процент на стари лица.

Можеби ќе ве интересира

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија

(ВИДЕО) Познатите го праќаат Куаден во Дизниленд откако светот го виде врсничкото насилство со кое се соочува

(ВИДЕО) Познатите го праќаат Куаден во Дизниленд откако светот го виде врсничкото насилство со кое се соочува

(ВИДЕО) Украинци евакуирани од Вухан дома пречекани со камења

(ВИДЕО) Украинци евакуирани од Вухан дома пречекани со камења

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАПАДНА ПУТИН: Го праша како може да се живее со 157 евра?

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАПАДНА ПУТИН: Го праша како може да се живее со 157 евра?

ДЕТАЛИ ОД ЛОНДОН: Верниците му се спротивставиле на напаѓачот

ДЕТАЛИ ОД ЛОНДОН: Верниците му се спротивставиле на напаѓачот

Напад во џамија во Лондон - избоден човекот кој ја водел молитвата

Напад во џамија во Лондон - избоден човекот кој ја водел молитвата

НАСТРАДАА БАЛКАНЦИ: Убиени се во нападите во Германија

НАСТРАДАА БАЛКАНЦИ: Убиени се во нападите во Германија