25 Јануари, 2020
0.0173

РЕКОРД: Светот го преживеа најтоплиот јули

Објавено во: Свет 15 Август, 2019

Јули бил најтоплиот месец измерен на Земјата од кога почнало мерењето на температурата  во 1880 година. 

Oва е уште еден рекорд за кој научниците велат дека ги поддржува предвидувањата за климатските промени кои ги предизвикал човекот.

Американската национална администрација за океани и атмосфера објави денес дека месец јули бил за 0,95 степени Целзиуси потопол од просекот за тој месец во 20. век.

Со оглед дека јули е најтопол месец во календарот, метеоролозите велат дека тоа значи дека е поставен нов рекорд за тој месец во последните 140 години. Минатомесечните температури го надминале претходниот рекорд за јули, поставен во 2016 година за 0,03 степени.

Тој резултат е очекуван затоа што неколку европски земји, како што се Франција, Белгија и Германија, пријавиле дека во јули ги надминале претходните национални температурни рекорди.

Можеби ќе ве интересира

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Ископале тунел и успеале да го извлечат 2,5 годишното девојче од урнатините

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

Кога моќниот Путин ќе се наведне и ќе му ја намести капата на војникот

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

Научник уште пред три месеци предвиде дека ќе се појави нов вирис - неговото сценарио е опасно

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ЕВЕ ШТО ЈА СНАЈДЕ ТУРЦИЈА: Стравични видеа и фотографии од земјотресот

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

ШОКИРАЧКО ВИДЕО - жена во Сибир паѓа од 9 кат, си станува и си оди

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

(ВИДЕО+ФОТО) ДРАМА И ОЧАЈ ВО ТУРЦИЈА - најмалку 18 луѓе загинаа во разорниот земјотрес

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство

Напаѓачот од Германија го убил своето семејство