24 Септември, 2020
0.0849

РЕКОРД: Топлотен бран во Сибир

Објавено во: Свет 07 Јули, 2020

Рекордни температури се измерени во рускиот арктички регион. 

Топлотен бран ги зголеми температурите во Сибир на рекордно ниво во јуни. 

Научниците велат дека ова претставува „предупредувачки крик“ за глобалните климатски промени.

Службата за климатски промени „Коперникус“ во денешно соопштение наведе дека минатиот месец бил најтолиот јуни за рускиот арктички сибирски регион, каде просечните температури се зголемени за повеќе од 5 степени целзиусови од нормалното и за еден степен повеќе во спореба со 2018 и 2019 година, двата претходни регистрирани рекорди во месец јуни.

Сибир, кој е поголем од САД и Мексико заедно, веќе беше загрозен од рекорден број на пожари минатото лето.

Шумарската агенција објави дека од 6 јули имало 246 шумски пожари кои зафатиле површина од 140.073 хектари, во седум региони кои прогласиле вонредна состојба.

Можеби ќе ве интересира

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

„Џонсон и Џонсон“ стартуваат големо испитување за нивната вакцина „со еден истрел“

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели