16 Мај, 2021
0.0199

РЕКОРДЕН ПАД НА БИТКОИНОТ ЗАБЕЛЕЖАН НА ПАЗАРОТ: Во последните 24 часа неочекувано изненадување

Објавено во: Економија 20 Април, 2021

Расположението на пазарот можеше да се влоши поради гласините дека Министерството за финансии на САД планира да казни неколку финансиски институции за перење пари со употреба на криптовалути.

Најпопуларната криптовалута, биткоинот, изгуби повеќе од 12 проценти од својата вредност за време на викендот. За време на азиската сесија падна од приближно 60.000 на 52.148 долари за само 15 минути, ликвидирајќи позиции во вредност од скоро 4 милијарди долари на пазарот на деривати.

Иако точната причина за ненадејниот крах е непозната, расположението на пазарот може да се влоши поради гласините дека Министерството за финансии на САД планира да казни неколку финансиски институции за перење пари со употреба на крипто-валути.

Вчера пресврт. Биткоинот вредеше околу 56.700 долари околу 12 часот, што е зголемување за помалку од три проценти за 24 часа.

Можеби ќе ве интересира

Инвеститорите во криптовалути треба да бидат подготвени да ги изгубат своите пари

Инвеститорите во криптовалути треба да бидат подготвени да ги изгубат своите пари

ЕДЕН РЕГИОН, ЕДНА ЕКОНОМИЈА

ЕДЕН РЕГИОН, ЕДНА ЕКОНОМИЈА

Бугарите штедат и во време на пандемија

Бугарите штедат и во време на пандемија

Иако е во сенка на златото, цената на среброто забрзано расте

Иако е во сенка на златото, цената на среброто забрзано расте

Хрватска ги отвора вратите за сезонците, можете да заработите до 1.200 евра

Хрватска ги отвора вратите за сезонците, можете да заработите до 1.200 евра

Мизо: Ризици постојат, ќе има зголемување, но тоа ќе биде далеку од онаа состојба во 2019 година

Мизо: Ризици постојат, ќе има зголемување, но тоа ќе биде далеку од онаа состојба во 2019 година

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Кој му плати на Туџаров 440.000 евра: Првиот човек на Реплек продава акции од компанијата

Кој му плати на Туџаров 440.000 евра: Првиот човек на Реплек продава акции од компанијата

АНА-МПА: Заев со успешни средби со Хеленик Петролеум, нафтоводот може да се активира на лето

АНА-МПА: Заев со успешни средби со Хеленик Петролеум, нафтоводот може да се активира на лето