26 Октомври, 2020
0.0220

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

Објавено во: Економија 23 Септември, 2020

Многу голем пад на БДП има Црна Гора. 

Таа стана „рекордер“ во Европа по намалувањето на БДП. 

Падот изнесува 20,2 проценти, и тоа е трет најголем пад на континентот. 

Вредноста на остварениот БДП, имено, во вториот квартал од годинава изнесува 900,5 милиони евра, а во истиот период лани тој бил 1,15 милијарди. 

Тоа е пад од 20,2 проценти, како што објави денеска црногорската администрација за статистика, Монстат.

Проценката на сега во заминување владата на Душко Марковиќ беше дека БДП годинава ќе падне за 6,8 проценти. 

Просечниот пад на економиите во земјите на Европската унија беше 14%.

Од април до јуни, полоши од Црна Гора се Шпанија со 22,1 процент и Велика Британија со 22,8 проценти.

Во регионот, Србија имаше намалување на БДП од 6,4 проценти, Словенија 13 проценти и Хрватска 15,1 процент. 

Читајте уште

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

Можеби ќе ве интересира

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Владата ги објави платите на вработените и советниците во кабинетот на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Студија на почетокот од грејната сезона: Две третини од Македонците се уште се греат на дрва

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Бизнисмени: Државата ни должи 300 милиони евра за неплатени фактури

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Оштетени штедачи: Извештајот на стечајниот покажува дека од „Еуростандард“ се извлечени 60 милиони евра

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Кавадарци се задолжува кај домашна деловна банка за изградба на градскиот пазар

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

Владата прифаќа да им плати три кирии на ноќните клубови

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

(ФОТО) Ресторанот „Аурора“ на Козјак започна со работа

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка

Муареми: Финансиската полиција го истражува пропаѓањето на Еуростандард банка